Czym jest powlekanie fluidyzacyjne?

Rozwój technologii sprawia, że pojawiają się nowe sposoby wykonywania powłok ochronnych na różnego typu elementach metalowych. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest powlekanie fluidyzacyjne. W procesie tym może zostać wytworzona jednorodna powłoka ochronna o różnej grubości. Jest to doskonały sposób zabezpieczenia różnych elementów wykonanych z metalu i używanych, między innymi, w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym i petrochemicznym.

Przygotowanie do powlekania fluidyzacyjnego

Proces powlekania fluidyzacyjnego jest przeprowadzany w kilku etapach. W pierwszym powierzchnia produktu musi być w odpowiedni sposób przygotowana. Należy się z niej pozbyć wszelkich zanieczyszczeń, w tym kurzu i opiłków metalu, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jakość uzyskanej powłoki.

Podgrzanie do temperatury topnienia

Kolejny etap polega na podgrzaniu do temperatury topnienia tworzywa, z którego wykonany jest produkt. Temperatura zależy też od rozmiaru przedmiotu oraz grubości powłoki, jaka ma być ostatecznie uzyskana. Czynności te pozwalają otrzymać jednorodną powłokę na całej powierzchni metalowego przedmiotu.

Zanurzanie we fluidyzatorze

Dalej przedmiot jest zanurzany w naczyniu zwanym fluidyzatorem, w którym wytwarzane jest złoże fluidalne. Jest to zawiesina, w której skład wchodzi farba w proszku. Następnie do urządzenia wprowadzany jest przedmiot poddawany obróbce. Cząstki tworzywa przemieszczają się po całej objętości naczynia, stykają się z nagrzanym przedmiotem i przyklejają się do powierzchni. W konsekwencji stapiają się z nią i tworzą trwałą plastikową powłokę, która jest idealnie związana z powierzchnią produktu.

Wygrzewanie i stygnięcie

Produkt po wyjęciu z fluidyzatora jest nagrzewany jeszcze raz, aby uzyskać odpowiedni poziom utwardzenia powłoki. Odbywa się to jednak w niższej temperaturze. Dzięki tym zabiegom poszczególne warstwy materiału łączą się z powłoką w sposób stały. Materiał jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni metalu. Ostateczne utwardzanie jest wykonywane w czasie stygnięcia przedmiotu, czyli w temperaturze około 15-20 stopni Celsjusza. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut.

Szeroka oferta firmy Bater

Powlekanie fluidyzacyjne pozwala uzyskać powłokę z tworzywa, która jest niezwykle mocno związana z metalowym przedmiotem. Jest elastyczna, a jednocześnie trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym spowodowane poprzez uderzenia. Jednym z zakładów, gdzie można wykonać wysokiej jakości powlekanie fluidyzacyjne, jest firma Bater.

W celu uzyskania dokładnej oferty należy skontaktować się z siedzibą Bater Warszawa lub zakładem produkcyjnym Bater Gliwice. Firma umożliwia uzyskanie powłoki charakteryzującej się gładką powierzchnią, niezależnie od poziomu chropowatości oryginalnego podłoża. Powłoka ochronna na właściwości antykorozyjne i antyalergiczne. W związku z tym metoda powlekania fluidyzacyjnego ta może być stosowana z doskonałym skutkiem w wielu gałęziach przemysłu.

Polecamy:
Rozbita szybka w iPhonie – co robić, gdzie naprawić?