Czy polscy przedsiębiorcy korzystają z gadżetów reklamowych?

Troska o dotychczasowych klientów i starania dotyczące aktywnego pozyskiwania nowych są bardzo elementami każdego biznesu. W ostatecznie bez odbiorców firma nie może funkcjonować. Jak i po jakie gadżety reklamowe sięgają najczęściej polscy właściciele firm?

W jaki sposób polscy przedsiębiorcy postrzegają upominki reklamowe?

Jak wychodzi z badania „Postrzeganie upominków reklamowych jako nośnika reklamy”, przeprowadzonego w 2015 roku przez Polską Izbę Artykułów Promocyjnych, polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości wręczania gadżetów reklamowych. Choć właściciele firm są w pełni świadomi siły reklamy w internecie, nadal wielu z nich uważa, że najskuteczniejszym i najtańszym nośnikem są popularne upominki.  Zdaniem zdecydowanej większości biorących udział w ankiecie (70,7%), drobne podarunki są skutecznym sposobem zwiększania rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Warto mieć zatem na uwadze, decydując się na zamówienie akcesoriów firmowych, takich jak klips na notatki, płócienna torba na zakupy czy piersiówka z logotypem marki. Jeżeli szukasz mniej typowych gadżetów, możesz zdecydować się na prezent taki jak peleryna przeciwdeszczowa dla dzieci swoich pracowników. Szeroki wybór firmowych gadżetów ze spersonalizowanym nadrukiem takich jak torby z logo https://www.tampogadzet.pl/c/torby​ które będą świetnym zamiennikiem plastikowych toreb na zakupy.

Jaki odsetek polskich przedsiębiorców korzysta z gadżetów reklamowych do działań promocyjnych?

Wyniki badania z 2015 roku świadczą o tym, że lwia część właścicieli firm, bo aż 82,93%, decyduje się na kupno gadżetów reklamowych celem kształtowania pozytywnego wizerunku swojej firmy – w oczach dotychczasowych i przyszłych klientów. Wśród najistotniejszych kryteriów, jakie prezesi biorą pod uwagę, decydując się na zamówienie firmowych upominków, znajdują się aspekty takie jak:

  • jakość (68,2%) – właściciele firm, chcący wręczyć swoim klientom prezent, coraz częściej szukają cennych i niepowtarzalnych artykułów, dopasowanych do upodobań danego kontrahenta,
  • cena (63,4%) – szefowie firm zmagający się z ograniczonymi firmowymi budżetami powinni szukać takich prezentów, których stosunek ceny do jakości jest korzystny;
  • wygląd (65,8%) – menadżerom zależy na tym, aby wręczane przez nich upominki były doskonałe i dopracowane; ważny jest nie tylko sam upominek, ale również jego zewnętrzne opakowanie; wśród najchętniej kupowanych znajdują się upominki takie jak płócienna torba na zakupy; jest to świetny wybór, gdyż z jednej strony jest bardzo funkcjonalny, z drugiej zaś pokazuje, że organizacji bliska jest idea ekologii i ochrony środowiska naturalnego; pozwala jej to budować korzystny wizerunek w oczach kontrahentów;
  • funkcjonalność (56,1%) – właściciele firm nadal mocno pragmatycznie patrzą na dawanie akcesoriów, starając się, aby posiadały one charakter praktyczny; z tego też powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup firmowych kalendarzy ułatwiających planowanie czy akcesoriów takich jak peleryny przeciwdeszczowe – sprawdzających się zwłaszcza w przypadku klientów przyjeżdżających do pracy skuterem lub pracujących na otwartym terenie; część właścicieli firm kupuje też peleryny przeciwdeszczowe dla dzieci swoich pracowników – wtedy wybiera na nich firmowy nadruk.

Po które gadżety reklamowe przedsiębiorcy sięgają najchętniej?

Rodzimi menadżerowie najchętniej wybierają artykuły promocyjne w postaci produktów piśmienniczych (63,4%), kalendarzy (60,98%) i artykułów biurowych (53,6%). Są to na tyle uniwersalne gadżety, że znajdują zastosowanie w wielu branżach; są też na tyle funkcjonalne, że nie będą leżeć zakurzone w szufladzie. Dobrej jakości materiały z tej kategorii można zdobyć w dobrej cenie – widać zatem dobrze, że artykuły te spełniają kluczowe kryteria, które menadżerowie biorą pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowych. A komu zwykle je wręczają? Zgodnie z tymi samymi badaniami, najczęstszą grupą obdarowanych są kontrahenci (73,1%), z czego nieco bardziej uprzywilejowani są klienci nowi (68,2%) względem klientów stałych (63,4%). Do okazji idealnych do wręczania upominków firmowych szefowie zaliczają przeważnie wydarzenia takie jak targi branżowe (58,5%), okres świąt (51,2%) oraz eventy (39%).

Dlaczego warto zainwestować w praktyczne upominki firmowe?

Podarowanie gadżetów reklamowych klientom może dać firmie istotne korzyści w obszarze:

  • utrwalenia marki wśród odbiorców i ich najbliższych;
  • promocji produktów i usług firmy;
  • wzmocnienia pozytywnego wizerunku marki;
  • budowania dobrych skojarzeń z marką;
  • prezentacji hasła przewodniego czy idei danej firmy.

Korzyści wynikające z obdarowywania klientów i partnerów biznesowych akcesoriami firmowymi przewyższają zatem poniesione nakłady. Dobrze pamiętać i o tym, że księgowy może zaliczyć wydatki związane z zakupem upominków firmowych jako koszty reprezentacji i reklamy, w rezultacie czego odliczyć od nich podatek VAT. Większość przedsiębiorców wymienia liczne zalety, które łączą się z docenianiem swoich obecnych i nowych klientów drobnymi gadżetami.