Czy opłaca się mieć konto firmowe przy jednoosobowej działalności?

konto-firmowe-2

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą, jesteś więc na etapie analizowanie wszelkich opłacalnych rozwiązań. Jedną z kwestii jest wybór rachunku bankowego, na który będą spływać należności za wystawione faktury. Zastanawiasz się, czy jest sens zakładania typowo firmowego konta przy jednoosobowym przedsiębiorstwie?

W obowiązujących w Polsce przepisach nie ma wymogu posiadania oddzielnego rachunku firmowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy mogą korzystać ze swojego rachunku osobistego. Z wielu powodów nie jest to jednak korzystne rozwiązanie. Dlatego warto rozważyć konto firmowe, z którym wiąże się wiele zalet.

Konto firmowe zwiększa wiarygodność

Konto osobiste tak naprawdę może posiadać każdy. Konto firmowe – tylko przedsiębiorstwa. Decydując się więc na założenie rachunku dla przedsiębiorstw, zwiększasz swoją wiarygodność. Twoi kontrahenci mogą mieć więc do ciebie większe zaufanie, co przełoży się m.in. na częstszą i długofalową współpracę.

Konto firmowe ułatwia kontrolowanie stanu finansowego

Jeśli należności za faktury wpływają do ciebie na konto osobiste, mieszają się ze środkami z innych źródeł. W efekcie trudno jest określić, ile tak naprawdę wynoszą obecnie finanse przedsiębiorstwa. Trudniej jest więc kontrolować saldo firmowe, ponieważ rozgraniczenie między wydatkami na rzecz przedsiębiorstwa a wydatkami firmowymi jest trudne.

Konto firmowe daje dostęp do kredytów dla przedsiębiorców

Posiadając konto firmowe, możesz z łatwością otrzymać kredyt dla przedsiębiorców w tym samym banku. Zaletą takiego rozwiązania będą ograniczone do minimum formalności. Nie będzie bowiem potrzeby przedstawiania wyciągu bankowego czy deklaracji podatkowych – bank wszystkie dane zdobędzie na podstawie prowadzonego przez ciebie konta. W ten sposób bardzo łatwo otrzymasz np. kredyt odnawialny z limitem dostosowanym do zdolności kredytowej twojej firmy.

Konta firmowe nie muszą być droższe niż rachunki osobiste

Przedsiębiorcy, którzy decydują się korzystać z rachunków osobistych, jako jedną z przyczyn wskazują zarówno niechęć do dopełniania kolejnych formalności. Kolejnym powodem jest obawa przed wysokimi opłatami i prowizjami w ramach rachunku firmowego. Okazuje się jednak, że wiele kont firmowych jest tak samo korzystnych jak rachunki osobiste. Pobierane przez bank opłaty są bowiem minimalne i w wielu przypadkach zależą od aktywności przedsiębiorcy.

Jak wybrać konto firmowe?

Skoro już wiesz, z jakimi głównymi korzyściami wiąże się posiadanie rachunku bankowego, czas wybrać rachunek dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań jako przedsiębiorcy. Zwróć uwagę nie tylko na prestiż i zaufanie do banku, ale również takie czynniki jak: opłaty za założenie rachunku, opłaty za prowadzenie konta, opłaty za wydanie i korzystanie z karty płatniczej, opłaty za przelewy (w tym przelewy do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) czy wypłaty gotówki z bankomatu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, skorzystać np. z rankingów kont firmowych publikowanych regularnie w serwisach internetowych poświęconych tematyce finansów i bankowości. Zajrzyj także na strony www konkretnych banków, by porównać rodzaje rachunków dla przedsiębiorców oferowanych w ramach jednego banku.