Co warto wiedzieć na temat prawa pracy?

pexels-photo-1204649

Większość dorosłych ludzi w pewnym momencie musi wybrać się do pracy. W takiej sytuacji pojawia się wiele niewiadomych i wątpliwości, które powinniśmy wyjaśnić jak najszybciej. Wiele spraw związanych z pracą regulują odpowiednie paragrafy. Dlatego warto znać kodeks pracy, aby nie zmagać się z różnymi dylematami. Kodeks, a także wiele innych książek związanych z prawem znajdziemy na https://www.profit24.pl/prawo, więc warto tam zajrzeć. Tymczasem postaramy się rozwiać kilka najczęstszych wątpliwości.

Czy możemy bez ograniczeń korzystać z internetu w czasie pracy?

W obecnych czasach każdy z nas ma na bieżąco dostęp do internetu. Wiele osób korzysta z tej możliwości i nawet w czasie pracy korzysta z różnych portali społecznościowych oraz przegląda różne strony. Z racji tego, że robią to na własnych telefonach są przekonani, że nic im za to nie grozi. Czy faktycznie tak jest? Niestety, korzystanie z internetu w czasie pracy w celach prywatnych może być poważnym naruszeniem przepisów. W tej sytuacji nieistotne jest, czy robimy na własnym, czy służbowym urządzeniu. A co za to grozi? Najczęściej czeka nas upomnienie lub nagana, możemy też zostać pozbawieni premii. Jednak to nie koniec przykrych konsekwencji! W ekstremalnych przypadkach osoby nadużywające internetu w czasie pracy mogą zostać nawet zwolnieni dyscyplinarnie. Dlatego warto się dobrze zastawić, gdy po raz kolejny sięgniemy po smartfona, aby przeglądać strony internetowe w czasie pracy.

Czy pracodawca może zabronić pracownikom jedzenia i picia przy biurku?

Kolejnym nawykiem wielu pracowników jest spożywanie posiłków przy biurku. Często sięgamy też po różne napoje i pijemy je właśnie przy komputerze. Zdarza się, ze pracodawcy zakazują swoim pracownikom takich praktyk, a oni mają wątpliwości, czy to dozwolone. W rzeczywistości, osoby pracujące przy komputerze powinny dbać o sprzęt. Doskonale wiemy, że nietrudno o wypadek w takich sytuacjach. Wiele z nas słyszało przypadki, że ktoś zalał komputer lub klawiaturę. Jedzenie również może uszkodzić drogi sprzęt. Dlatego pracodawca ma prawo zabronić nam spożywania posiłków oraz picia napojów przy biurku. Nie znaczy to, że w pracy będziemy chodzić głodni. W końcu każdemu z nas przysługuje przerwa obiadowa. Trzeba tylko ją wykorzystać w odpowiednim miejscu. Warto też pamiętać, że lepiej zjeść obiad w spokoju z dala od swoich codziennych obowiązków. To nie tylko dobrze wpłynie sprzęt firmowy, ale też na nas.

A co z telefonami od pracodawcy w czasie urlopu?

Na urlopie najczęściej chcemy wypocząć i oderwać się od pracy. Niestety niektórzy pracodawcy mają w zwyczaju dzwonić do pracowników w tym czasie nawet w błahej sprawie. Powinniśmy pamiętać, że nie mamy obowiązku ich odbierać. W końcu urlop to czas dla nas i nie musimy się martwić wtedy o naszą pracę. Nic nie zabrania nam też wyłączenia telefonu w tym czasie. Warto jednak wcześniej uświadomić pracodawcę, że w czasie urlopu będziemy całkowicie niedostępni. To może nam oszczędzić wielu nieprzyjemności po powrocie z wypoczynku.