Co trzeba zrobić, by założyć firmę sprzątającą po zgonach?

To niełatwa praca, ale mówiąc kolokwialnie – ktoś musi to zrobić. Sprzątanie miejsca zgonu nie jest odpowiednie dla wszystkich, ale może być bardzo dochodowym biznesem, jeśli chcesz wejść w ten biznes.

Jest to część wartego miliardy przemysłu, który szybko się rozwija, więc z pewnością możesz zarobić niezłe pieniądze – jeśli uznasz, że sprzątanie po zmarłych to coś dla Ciebie. Możesz zacząć od małego biznesu, prowadząc firmę z domu, a ostatecznie dodać pracowników i wynająć biuro.

Firma sprzątająca po zgonach – charakterystyka biznesu

Wiele firm zajmujących się sprzątaniem po zgonach identyfikuje się jako firmy zajmujące się oczyszczaniem biologicznym, co oznacza, że specjalizują się w postępowaniu z materiałem biologicznym, w tym krwią i innymi elementami szczątków ludzkich.

Wzywa się tych specjalistów, często w pośpiechu, po tym, jak ktoś umrze – w różny sposób. Sprzątanie po zgonach to także inne wyzwania. Taką firmę można również wezwać, jeśli ludzkie szczątki zostaną znalezione – również już w fazie rozkładu. Nierzadko tego rodzaju firma sprzątająca dostaje zlecenia po morderstwach, czy samobójstwach. To często makabryczna praca, ale niezwykle ważna dla ludzi, którzy tracą bliskich. Właśnie dlatego równocześnie jest to satysfakcjonująca praca – pomoc ludziom znajdujący się w najtrudniejszym okresie swojego życia.

Sprzątanie po zgonach – czy to biznes dla Ciebie?

To nie jest dla wszystkich. Dlatego przed założeniem firmy dobrym pomysłem jest spędzić czas z kimś z branży, zanim założy się własną firmę, aby upewnić się, że taka praca jest dla danej osoby odpowiednia. Tak naprawdę nie ma innego, lepszego szkolenia, przez które możesz przejść, aby zrozumieć, w jaki sposób ta praca wygląda naprawdę. Dlatego często osoby decydujące się na pracę w tej branży wywodzą się z wojska, policji lub służby zdrowia. Jest im łatwiej, bo są już świadomi swoich reakcji na czasami przerażające sceny i ludzką krew.

Twoja reputacja wpływa na powodzenie biznesu

Praktycznie nie ma szans na to, że osoby, które potrzebują oczyszczenia miejsca zgonu na swojej posesji, wcześniej sprawdziły, jakie firmy są dostępne do wykonania tej pracy. Nikt nie jest przygotowany na taką ewentualność. Oznacza to, że firmy sprzątające często działają dzięki poleceniom i aby zachować te rekomendacje, firma zajmująca się sprzątaniem po zgonie musi zyskać szacunek:

  • pojawiając się natychmiast po wezwaniu,
  • dokładnie i ostrożnie sprzątając miejsce zgonu,
  • zachowując się profesjonalnie w stosunku do osób na miejscu.

Wiele firm ma całodobową infolinię, ponieważ śmierć nie ogranicza się do godzin pracy. Jeśli chcesz być w tym biznesie – musisz to mieć na uwadze. Równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sprzątającym, jak również osobom odwiedzającym to miejsce  – zwłaszcza gdy znajduje się tam krew i inne potencjalnie zakaźne materiały pochodzące od denata.

Dodatkowo wskazówka na początek jest taka, że niektóre marki oferują lokalnym firmom prawa franczyzowe, co może być potencjalnie pomocne w szybkim zdobyciu reputacji i być może dostępie do istniejącej bazy klientów, a także źródłem porad i wskazówek.