Chmura internetowa – czym jest i w jaki sposób z niej korzystać?

cloud-computing-2001090_640Nowe technologie w świecie IT rozwijają się w ogromnym tempie, a wraz z nimi zmieniają się też sposoby przechowywania informacji. Można to zaobserwować na przykładzie miejsc gromadzenia danych. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie niezbędne dokumenty przechowywaliśmy fizycznie na dyskach komputerów czy na zewnętrznych nośnikach pamięci, dziś można je przechowywać wirtualnie w tak zwanej chmurze.

Chmura internetowa to wirtualna przestrzeń, w której możemy przechowywać wszystkie niezbędne nam informacje i dane. Znajduje się ona w ofercie największych producentów technologii komputerowych, a także urządzeń, takich jak komputery, smartfony czy tablety. W chmurze znajdują się wirtualne dyski, które są przeznaczone do przechowywania dużych ilości dokumentów. To doskonałe rozwiązanie dla tworzenia kopii zapasowych tych plików, które boimy się utracić. To, co zapisane jest w chmurze, zawsze będzie dla nas dostępne z poziomu każdego urządzenia, nawet wtedy, gdy padnie laptop czy tablet, na którym pliki były pierwotnie zapisane.

Szybkie przesyłanie, łatwy dostęp do danych

Dzięki chmurze internetowej można również o wiele łatwiej przekazywać duże partie informacji innym użytkownikom sieci internetowej. Podczas gdy standardowa poczta ma swoją maksymalną pojemność i można ją dosyć szybko zapchać, chmura jest praktycznie nieograniczona pod względem pojemności. Można dzięki niej przekazywać naprawdę potężne pliki, które nie przeszłyby przy użyciu tradycyjnej poczty internetowej, nawet tej wysokiej pojemności załączników. W chmurach internetowych można znaleźć sporo dodatkowych możliwości, i takich jak katalogowanie plików lub możliwość ich edytowania bezpośrednio w chmurze. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas pracy zespołowej wykonywanej na odległość. Wszyscy użytkownicy chmury mają bezproblemowy ostęp do dokumentów, które mogą wspólnie i na bieżąco edytować, modyfikować czy poprawiać. Bezpośrednio w chmurze można też tworzyć nowe dokumenty, bez konieczności fizycznego ich tworzenia na urządzeniu, na którym pracujemy. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie korzystamy chwilowo z własnego komputera i nie chce nam się przenosić dokumentów na wymiennych dyskach.

Idealne rozwiązanie dla IT

Korzystanie z chmury internetowej zdecydowanie ułatwia pracę wszystkim osobom, które pracują w branży IT lub w pokrewnych dziedzinach. Gromadzenie danych w wirtualnej przestrzeni jest wygodne, funkcjonalne, a przy tym bezpieczne. Producenci oferujący tego rodzaju technologie dokładają wszelkich starań, aby wszystkie zgromadzone w chmurze dokumenty były zawsze dostępne dla użytkowników, a jednocześnie chronione przed osobami niepowołanymi lub przed kradzieżą danych. Chmura doskonale sprawdza się w pracy programistów. Na systemy ERP można znaleźć sporo przykładów efektownych i świetnej jakości programów, które powstały także przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii internetowych, takich jak chmury. Są one doskonale zabezpieczone i można zapoznać się z ich funkcjonalnością z dowolnego miejsca na świecie.

Jak sprawdzić czy iPhone jest oryginalny?