Donice betonowe – dowiedz się, dlaczego to dobry pomysł

Ogrodnictwo doniczkowe pozwala sadzić różnorodne kwiaty, zioła, warzywa, drzewa, krzewy lub paprocie o ograniczonej przestrzeni lub zwiększa mobilność roślin w większym ogrodzie. Prawie wszystko może być użyte jako doniczka, a każdy rodzaj pojemnika ma swoje zalety i wady. W przypadku większych roślin i drzew, których nie planujesz przenieść, betonowe doniczki mogą być dobrym, o ile nie najlepszym rozwiązaniem.

Trwałość

Beton jest mocnym i trwałym materiałem iw przeciwieństwie do pojemników z drewna lub plastiku, które z czasem gniją lub stają się kruche, beton przetrwa rok po roku. Ponieważ beton jest ciężki, doniczki betonowe nie zostaną powalone przez dzieci, zwierzęta domowe lub kosiarki. Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, beton nie zostanie zniszczony przez deszcz lub wilgoć.

Rozmiar

Większe rośliny, takie jak drzewa i krzewy, wymagają dużych pojemników, aby zapewnić swoim systemom korzeniowym odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Wiele betonowych donic jest dostępnych w dużych rozmiarach i jest wystarczająco mocnych, aby duże korzenie nie złamały doniczki. Posadzenie kwiatów, ziół, warzyw lub mniejszych roślin o mniejszych systemach korzeniowych, posiadanie dużego pojemnika oznacza mniej stłoczeń korzeni i lepszą ochronę wilgoci w glebie.

Izolacja

Grubość betonowych pojemników w połączeniu z ich jaśniejszym kolorem pomoże chronić glebę przed wahaniami temperatury. Doniczki w ciemniejszych kolorach mają tendencję do czerpania ciepła i mogą szybko uszkadzać korzenie i powodować wysychanie gleby, szczególnie w gorącym, słonecznym klimacie.

Dekoracja

Beton można zabarwić lub pomalować, aby uzyskać szereg efektów dekoracyjnych, lub pozostawić goły, nadać mu stary, mechaty wygląd, aby uzyskać bardziej naturalny, klasyczny wygląd. W przeciwieństwie do pojemników plastikowych, donice betonowe często mają elementy dekoracyjne. W przypadku niestandardowego pojemnika betonowego dodaj płytki mozaikowe do zewnętrznej powierzchni, aby uzyskać dodatkowy akcent dekoracyjny – z pewnością będzie się to prezentować maksymalnie przepięknie.

Uwagi

Ponieważ beton jest porowaty, gleba wewnątrz ma tendencję do wysychania szybciej niż w nieporowatych pojemnikach. Uszczelnij wewnętrzną powierzchnię pojemnika wodoodpornym uszczelniaczem betonowym lub częściej podlewaj rośliny, aby zapobiec więdnięciu. Betonowe pojemniki są ciężkie, a po dodaniu gleby i roślin trudno jest je przenosić, dlatego przed sadzeniem należy ostrożnie wybrać lokalizację betonowych pojemników.

Ze względu na swoją wagę betonowe donice są dobrym wyborem dla roślin doniczkowych lub drzew, których przenoszenia nie przewiduje się. Ta waga sprawia również, że są przydatne do umieszczenia na podwórku lub w innych miejscach, w których panuje duży ruch np. w miejscach publicznych, dzięki temu nie trzeba będzie martwić się martwić kradzieżą tak jak w przypadku lżejszej, łatwiejszej do przenoszenia ozdoby na podwórku. Solidny charakter betonu może również być zwyczajnie ponadczasowym wyborem, z jakiego warto skorzystać.