Amazon Marketplace – czy warto tam sprzedawać?

Sprzedaż przez internet to obecnie jeden z najbardziej dochodowych typów biznesu, który można zacząć ze stosunkowo małym wkładem własnym. Obierając odpowiednią taktykę, możemy również ograniczyć własne obowiązki, ponieważ, istnieje możliwość outsourcingu, czyli przekazania większej części sprzedaży innym wykonawcom i samemu prowadzić sklep z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. To piękna perspektywa, jednak ciężka do zrealizowania. Jednym z miejsc, które znacznie przybliża do jej realizacji, jest Amazon Marketplace.

Amazon Marketplace – raj dla kupujących i sprzedawców

Amazon Marketplace to największa na świecie platforma e-commerce, na której dochodzi do niebezpośredniej interakcji pomiędzy sprzedającymi i kupującymi. Amazon.com jest witryną, na której sprzedawane jest wszystko, od fotelików samochodowych poprzez szminki i kosmetyki, aż po parasole. Kupując na stronie, kupujemy bezpośrednio z pełnego asortymentu produktów dostępnych na Amazon, które pochodzą od indywidualnych sprzedawców. Amazon Marketplace to niezależny rynek detaliczny zintegrowany z samą platformą. Amazon Marketplace oferuje klientom znacznie szerszy wybór produktów spośród tysięcy zewnętrznych sprzedawców. Ponieważ Amazon Marketplace jest tak dobrze zintegrowany z Amazon.com, wielu klientów nawet nie zdaje sobie sprawy, że kupuje od zewnętrznych sprzedawców.

W przeciwieństwie do Amazon Marketplace, gdzie detaliści mogą sprzedawać nowe i używane przedmioty, wszystko sprzedawane bezpośrednio przez domenę imiennika jest nowe i jest w całości własnością Amazon. Dlatego, gdy coś jest kupowane bezpośrednio z Amazon.com, wszystkie zyski trafiają do Amazon. Gdy coś jest kupowane za pośrednictwem Amazon Marketplace, zarówno Amazon.com, jak i zewnętrzni sprzedawcy detaliczni dzielą się zyskami. Chociaż różnice między Amazon a Amazon Marketplace wydają się niewielkie, szczególnie z perspektywy konsumenta, jednak dla sprzedawców kluczowe jest to, że dzięki Amazon Marketplace można w łatwy sposób dotrzeć do milionów klientów.

Zalety korzystania z platformy e-commerce

Amazon Marketplace to zdecydowanie idealne miejsce dla rozpoczęcia sprzedawania w internecie. Przede wszystkim można bardzo szybko zacząć. Europejskie serwisy Amazonu są otwarte dla nowych sprzedawców (i prawdopodobnie zawsze będą), dlatego wystarczy założyć konto sprzedawcy, dodać swoje produkty do listy i zacząć sprzedawać. Dzięki Amazon Marketplace możemy w bardzo łatwy sposób dotrzeć do europejskich klientów, ponieważ to mieszkańcy takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy stanowią największą część klientów na europejskim rynku. Z Amazon Marketplace nie musimy poświęcać aż tyle energii na budowanie własnej marki, ponieważ współpraca z Amazon automatycznie zwiększa reputację i zaufanie wśród klientów. Sami możemy zarządzać swoją ofertą poprzez bardzo intuicyjny interfejs i panel administracyjny. Jeszcze jedną ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z opcji FBA (Fulfilment by Amazon), który znacznie zwęża zakres obowiązków sprzedającego. Jeszcze większym ułatwieniem jest skorzystanie z integracji, jak np. https://www.idosell.com/pl/shop/amazon/sklep-internetowy-amazon/ , dzięki którym sprzedawca może zająć się tylko marketingiem, przekazując pozostałe czynności podwykonawcom.