Agencje detektywistyczne – czym się zajmują?

Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie usługami agencji detektywistycznych. Zakres działań firm tej branży jest bardzo szeroki i obejmuje różne sfery życia. Czym zajmują się agencje detektywistyczne? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych usług.

Poszukiwanie osób

Codziennie w Polsce znika bez śladu kilkadziesiąt osób. Ich poszukiwaniem zajmuje się policja, ale w działania te często angażowani są prywatni detektywi. Usługi agencji dotyczą jednak nie tylko odnalezienia osób zaginionych, ale również ustalenia miejsca pobytu ukrywających się np. z powodu popełnienia przestępstwa. Biura detektywistyczne często przyjmują także zlecenia związane z poszukiwaniem dłużników. W tym wypadku chodzi o ustalenie miejsca zamieszkania oraz sprawdzenie majątku, nieujawnionych przychodów i wierzytelności takich osób.

Wywiad przedmałżeński

Czasem jeszcze przed zawarciem małżeństwa pojawia się dylemat związany z prawdomównością i uczciwością partnera. Następuje wówczas chęć dokonania weryfikacji własnych podejrzeń odnośnie szczerości uczuć i intencji drugiego człowieka. Dylematy mogą dotyczyć również m.in. stanu cywilnego lub majątkowego ukochanej osoby, jej przeszłości, pochodzenia czy sytuacji prawnej. Wszelkie wątpliwości można dość szybko rozwiać lub potwierdzić, korzystając z usług detektywa. Zleceniobiorca zweryfikuje wszystkie dane i dokona ustaleń, przeprowadzając dyskretny wywiad przedmałżeński.

Zdrady i rozwody

W małżeństwach nie zawsze jest kolorowo. Nawet w zgodnych przez wiele lat związkach może w pewnym momencie dojść do poważnego kryzysu i chęci rozstania. Częstą przyczyną jest niewierność, dlatego zakres najbardziej popularnych usług detektywistycznych obejmuje zdrady i rozwody. Pomoc fachowca bywa w tej kwestii niezbędna, gdyż samo podejrzenie nieuczciwości małżonka nie wystarcza podczas rozpraw w sądzie. Jeśli partner nie przyznaje się do zdrady, niezbędny będzie konkretny dowód, dzięki któremu można liczyć na rozwód z orzeczeniem o winie i uzyskaniem jak najlepszych warunków w kwestii np. alimentów czy podziału majątku. Profesjonalna agencja detektywistyczna udzieli wsparcia i pomoże zebrać materiał dowodowy potwierdzający niewierność. Najczęściej ma on postać zdjęć lub nagrań audio-video.

Sprawy alimentacyjne

Agencje detektywistyczne oferują także działania związane z alimentami. Najczęściej chodzi tu o ustalenie miejsca pobytu dłużnika alimentacyjnego oraz zweryfikowanie jego prawdomówności na temat realnych dochodów, sytuacji finansowej i zawodowej. W wielu wypadkach detektyw musi zdobyć najpierw materiał genetyczny, który pozwoli potwierdzić ojcostwo. Warto dodać, że działania agencji prowadzą nie tylko do uzyskania należnych świadczeń. Coraz więcej zleceń dotyczy również wyłudzeń alimentacyjnych przez byłego partnera.