4 parametry, które pomogą ci w wyborze najlepszej kserokopiarki do biura

c280

Jakie powinno być dobre ksero w biurze? Przede wszystkim szybkie w działaniu, bezawaryjne, aby nie powodowało przestojów, również niedrogie w eksploatacji, aby nie pociągać za sobą sporych wydatków. Ponadto powinno być łatwe w obsłudze, aby każdy mógł w kilka chwil wykonać kopię. Co więcej, w sprzedaży znajdują się teraz urządzenia posiadające w standardzie nie tylko funkcję kopiowania, ale również drukowania, skanowania czy faksu. Są też i takie sprzęty, które pozwalają na wyposażenie dodatkowe w moduły tego rodzaju.

Gdy masz przed sobą dziesiątki różnych modeli drukarek, ale nie wiesz dokładnie, na co patrzeć, aby spełniły one twoje oczekiwania, sprawdź przede wszystkim prędkość kopiowania, wydajność tonera oraz bębna, obciążenie normatywne urządzenia, a także jego markę. Na podstawie tych parametrów uda ci się wyselekcjonować sprzęt, który będzie mógł sprawdzić się także w twoim biurze.

 

1. Prędkość kopiowania na minutę

Szybkość kopii w przypadku w kserokopiarek do biura ma bardzo duże znaczenie. Najczęściej liczy się czas, dlatego też nie można pozwolić sobie na to, aby ksero działało wolno. Wobec tego producenci umieszczają przy swoim sprzęcie informację o prędkości kopiowania na minutę. Oczywiście, w tym przypadku im będzie ona większa, tym lepiej, ponieważ wtedy można oszczędzić najwięcej czasu.

Najlepszymi wynikami w prędkości kopiowania mogą pochwalić się większe kserokopiarki, gdzie liczba dokumentów wynosi nawet około 50 stron na minutę w przypadku formatu A4. Dostępne są także urządzenia, które potrafią osiągnąć taki wynik przy kolorowych kopiach. Oczywiście, jeżeli chodzi o ten parametr, trzeba dopasować prędkość kopiowania do tego, jak często drukuje się w biurze, a także do swojego budżetu. Najlepsze wyniki dotyczą najdroższych urządzeń biurowych, na które nie każdy może sobie pozwolić.

 

2. Wydajność tonera i bębna

Drukowanie w firmieW urządzeniach laserowych stosuje się tonery ora bębny, które wymieniane są wówczas, gdy urządzenie wykona określoną liczbę kopii. Toner jest niezbędny do kopiowania oraz drukowania i bez niego nie będzie ono możliwe. Ważnym elementem jest również metalowy wałek, tak zwany bęben, który pokrywany jest warstwą specjalnych związków o właściwościach fotoelektrycznych. Gdy bęben się obraca, wtedy możliwe jest kopiowanie obrazu z tonera na bęben i na papier.

Podobnie jak powyżej, im lepsza kserokopiarka, tym również wydajność tonera i bębna będzie lepsza. Różnice liczone są w setkach tysięcy kopii. Podstawowe ksero mają wydajność tonera na poziomie 6-7 tysięcy kopii oraz wydajność bębna około 100 tysięcy kopii, natomiast w przypadku zaawansowanych, większych urządzeń to odpowiednio około 40-50 tysięcy oraz 500 tysięcy, a nawet kilku milionów, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

 

3. Obciążenie normatywne urządzenia

Im kserokopiarka ma być częściej użytkowana, tym również jej obciążenie normatywne powinno być wyższe. W wielu biurach wykonuje się nawet po kilkadziesiąt tysięcy kopii na miesiąc, więc wtedy najlepiej zdecydować się na sprzęt o wyższym obciążeniu. Jest on przystosowany do wykonywania tak wielu kopii i bez problemu sobie z nimi poradzi.

 

4. Marka drukarki

Tutaj trzeba wskazać, że marka nierzadko ma duże znaczenie, ale też nie zawsze warto kierować się tylko i wyłącznie znaczkiem na obudowie, zwłaszcza gdy chodzi o dobre parametry, dlatego to zawsze one powinny być sprawdzane jako pierwsze. Marka ma z kolei wpływa na ceny materiałów eksploatacyjnych, w tym wspomnianych tonerów i bębnów, a także na jakość oraz długość ochrony gwarancyjnej.

Gdy na przykład szukasz taniej w eksploatacji kopiarki, warto sprawdzić kopiarki Konica Minolta – renomowanej marki, która ma wielu zadowolonych klientów na całym świecie. Jej urządzenia są popularnym wyborem zarówno do małych, jak i do większych biur, a przy tym cechują się przystępnymi cenami.