Jak zorganizować transport dużej maszyny?
Duże maszyny tj. urządzenia przemysłowe czy sprzęt budowlany trudno samodzielnie przetransportować ze względu na ich ogromną wagę i rozmiary. W jaki zatem sposób najlepiej przetransportować bezpiecznie sprzęt na teren budowy czy przedsiębiorstwa?
Transport maszyny budowlanej
Maszyna budowlana to pojazd, który zgodnie z przepisami ruchu drogowego, nie zawsze może samodzielnie poruszać się po drodze publicznej lub jest określony niewielki dystans od placu budowy, jaki może pokonać. Taki drogowy transport gabarytowy wymaga odpowiednich przygotowań i starannej organizacji. Niezwykle ważne jest poprawne załadowanie i zamocowanie maszyny budowlanej tj. dźwig, koparka czy spychacz. Wygodne jest korzystanie z przyczepy niskopodwoziowej z odpowiednim najazdem. W przeciwnym razie do załadunku maszyny konieczne jest użycie wciągarki i HDS-u. Sprzęty mocuje się na przyczepach transportujących za pomocą pasów transportowych lub łańcuchów tak, aby uniemożliwić niekontrolowane przemieszczanie się ładunku. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby maszyny nie wystawały dalej niż 2 metry za naczepę i dalej niż 0,5 metra przed naczepę. Trzeba również sprawdzić rzeczywistą wagę maszyny, aby nie wywierała za dużego nacisku na osie.
Może zdarzyć się sytuacja, że będzie konieczny częściowy demontaż maszyny przez transportem, aby zmniejszyć ich wymiary i ułatwić przewóz. Dość często demontowana jest np. łyżka koparki, którą również należy odpowiednio zabezpieczyć.
Transport maszyny przemysłowej
Maszyny przemysłowe potrafią ważyć nawet i kilkanaście ton. Załadowanie takiego sprzętu wymaga zaangażowania aż kilku osób i zajmuje nawet do kilku godzin. Niezwykle ważna jest w tym przypadku precyzja i staranność tak, aby transport ponadnormatywny tokarki, frezarki czy wtryskarki przebiegł bezpiecznie zarówno dla maszyny jak i osób, którzy je transportują. Z tego powodu już sam demontaż warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, dysponującej odpowiednim zapleczem ludzkim i sprzętowym.
Po odłączeniu sprzętu od źródła zasilania i pozostałych przyłączy, jest on zazwyczaj podnoszony przy użyciu lewarka, a następnie stawiany na specjalnych rolkach, jadących tylko na wprost. Po przetoczeniu maszyny w miejsce wcześniej wyznaczone, jest ona podpinana liną do pojazdu transportującego (np. wózka widłowego) i przeciągana do rampy przeładunkowej, skąd można już bezpiecznie załadować ją na samochód.
Transport wielkogabarytowy firmą przewozową
Maszyna budowlana, rolnicza czy przemysłowa są tak dużym sprzętem, że do jej przewozu najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, oferującej transport ponadgabarytowy. Nie może to być firma z przypadku. Musi dysponować odpowiednimi przyczepami, w tym atestowanymi pasami i linami, dedykowanymi do transportu ciężkiego sprzętu. Musi posiadać również niezbędne doświadczenie w transporcie wielkogabarytowym, co pozwala na bezpieczne i ostrożne przewiezienie maszyn, starannie zaplanowaną trasą, z uwzględnieniem przepisów drogowych, np. dopuszczalnej masy zespołu pojazdu na drodze czy wysokości wiaduktów kolejowych i mostów.