Jak znaleźć pracę za granicą?

Poszukiwanie pracy za granicą jest niezmiennie popularne w Polsce od kilku dekad. Głównymi powodami emigracji zarobkowej są: chęć wysokich dochodów, rozwój zawodowy. Jak znaleźć pracę za granicą? Podpowiadamy.

Poszukiwanie pracy za granicą: pomoc ze strony agencji

Wyjazd do obcego kraju to bardzo trudna i poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej metody poszukiwania pracy za granicą. Jedną z najlepszych jest skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. Oczywiście należy decydować się tylko na sprawdzonych pośredników, którzy od lat prowadzą takie wyjazdy zarobkowe i przedstawiają wszystko w jasny i transparentny sposób. Oferty pracy za granicą są zwykle atrakcyjniejsze w porównaniu do tych dostępnych w Polsce. Warto dokładnie przeanalizować każdą z nich, aby sprawdzić, czy podana stawka zawiera dodatkowe podatki lub koszty. Należy pamiętać o tym, że agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać żadnych opłat za pomoc pracownikowi w znalezieniu pracy lub też w zakwaterowaniu. Jeśli dana firma wymaga od kandydata dodatkowych kosztów, nie należy podpisywać żadnych umów ani innych dokumentów. Rzetelne i sprawdzone agencje mają na stałe podpisane umowy z pracodawcami i poszukują pracowników stałych lub sezonowych.

Inne metody poszukiwania pracy za granicą

Kandydaci do pracy za granicą mogą wybrać także inne metody poszukiwania zatrudnienia. Świetnym pomysłem jest samodzielne wysyłanie dokumentów aplikacyjnych w obcym języku przez profesjonalne strony, na których ogłaszają się pracodawcy. Inną metodą jest networking, a więc szukanie pracy przez znajomych mieszkających w danym kraju oraz przez portale społecznościowe. W ten sposób można znaleźć naprawdę interesujące oferty. Dobrze pamiętać o tym, że pracę należy znaleźć przed wyjazdem za granicę, ponieważ w innym przypadku mogą się pojawić problemy z otrzymaniem odpowiedniej oferty od rzetelnego pracodawcy. Osoby z Polski, które chcą pracować w krajach Unii Europejskiej, nie potrzebują specjalnych pozwoleń na zatrudnienie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych – wówczas konieczne jest wyrobienie wizy i wypełnienie różnych dokumentów. Pracownicy, którzy chcą znaleźć pracę sezonową, mogą zdecydować się na poszukiwanie zatrudnienia w krajach takich jak Niemcy lub Holandia, ponieważ to właśnie tam jest wiele ofert pracy przy zbiorach owoców czy przy produkcji. W przypadku pracy stałej należy dokładniej przemyśleć wybór kraju, kierując się znajomością języka obcego, kosztami utrzymania oraz ogólnymi możliwościami rozwoju w danej branży za granicą.