Wyprawa do Wietnamu? Od wizy po ubranie – dzielimy się ważnymi wskazówkami.

Czy wiesz, że Wietnam oferuje zwolnienia z obowiązku wizowego dla podróżnych z 24 krajów oraz e-wizy dla podróżnych z 80 krajów. Podróżni mogą również złożyć wniosek o wizę w momencie przybycia online lub osobiście w ambasadzie lub u konsulatu. Na stronie https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-wietnamu/ znajdują się wszystkie potrzebne informacje na temat wiz do Wietnamu, a poniżej artykuł na temat etykiety zachowania, jeśli planujesz się wybrać do tego zachwycającego kraju.

Wietnam znany jest z różnorodnej kultury i ludzi kochających zabawę. Ten długi pas kraju, podzielony na trzy odrębne regiony, jest kopalnią historii i tradycji. Jeśli przyjeżdżasz do Wietnamu po raz pierwszy, podstawowa wiedza o lokalnych zwyczajach może pomóc w nawiązaniu kontaktu z ludźmi, których spotkasz w przyjazny, pozytywny sposób. Oto kilka najlepszych wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Mimika twarzy

Poker face od dawna stanowi ważną część życia w Wietnamie. Większość Wietnamczyków będzie unikać publicznych pokazów czegokolwiek, co mogłoby zagrozić ich reputacji. Zasadniczo zachowaj spokój i unikaj głośnych kłótni, krytykowania innych za błędy lub wskazywania czegokolwiek, co może sprawić, że miejscowi poczują się zawstydzeni.

Wskazówka: Wietnamczycy nie lubią publicznych okazów uczuć, a mężczyźni i kobiety często nie dotykają się przed innymi. Staraj się szanować lokalne nastroje, zachowując uczucia do minimum, gdy jesteście w publicznym miejscu.

Ubierz się jak Wietnamczycy

W wietnamskich miastach docenia się nowoczesną modę i wiele młodych ludzi nosi ubrania pokazujących nieco ciała, ale już poza ośrodkami miejskimi większość Wietnamczyków jest dość tradycyjna i skromna. Widoczna bielizna, przezroczysta tkanina i skąpy strój nie przywodzą na myśl wietnamskich gospodarzy – staraj się tego unikać.

Obserwowanie miejscowych, w których przebywasz, da ci dobry obraz tego, co jest dopuszczalne pod względem odzieży. Cudzoziemcy powinni pamiętać, że mężczyźni nie powinni być widziani bez koszuli publicznie, a stroje kąpielowe są mile widziane tylko na plaży. A już na pewno uważaj podczas odwiedzania świątyń!

Kiedy wejdziesz do czyjegoś domu, zdejmij buty tuż za drzwiami. Wietnamskie rodziny trzymają ołtarze w swoich sklepach i domach, w tym niektóre na parterze: nie wolno przechodzić przez te ołtarze ani chodzić bezpośrednio przed nimi.

Odwiedzając świątynie, należy nosić skromne ubrania i zawsze zdejmować buty i kapelusz. Możesz nosić ze sobą buty, ale po prostu nie miej ich na nogach.

Wskazówka: podczas wizyty w domu rodzinnym przynieś w prezencie pudełko herbatników lub ciast, owoców, kwiatów lub napojów bezalkoholowych – nigdy nie przynoś niczego czarnego. Pozdrów najpierw starszych członków rodziny, uściskaj dłonie prawą ręką i zaoferuj wszystkim mnóstwo uśmiechów!

Zapytaj przed zrobieniem zdjęcia…

W Wietnamie jest tyle pięknych okazji do zrobienia zdjęć, że większość ludzi nie będzie mieć nic przeciwko, jeśli zrobisz im zdjęcie, ale szanuj ich prywatność i zawsze pytaj przed podniesieniem aparatu. Robienie zdjęć w ten sposób zapewnia taki sam poziom szacunku jakiego Ty oczekujesz i może to być wyjątkowa i fascynująca okazja, aby dowiedzieć się trochę o czyimś życiu.