Wygodna księgowość

accounting-calculator-tax-return-1241864-1280x960

Od początku bieżącego roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się w ramach księgowości uproszczonej.

Wspomniany limit został zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro, co przekłada się na korzyść przedsiębiorców. Dzięki temu, będą oni mogli o wiele łatwiej wykonywać swoją działalność oraz zaoszczędzić na księgowości. Skąd takie oszczędności? Otóż, prowadzenie księgowości w wersji uproszczonej jest nawet około pięć razy tańsze niżeli ma to miejsce w przypadku pełnej księgowości.

Uproszczoną księgowość można prowadzić za pomocą jednej z trzech metod. Pierwszą z nich jest ryczałt ewidencjonowany – w tym przypadku kwota podatku jest zależna tylko i wyłącznie od wysokości przychodu, bez uwzględniania kosztów. Kolejny sposób to karta podatkowa, za pomocą której odprowadzana jest co miesiąc odgórnie ustalona kwota podatku – jej stawka jest stała i oblicza się ją na podstawie rodzaju prowadzonej działalności, liczby pracowników oraz liczby mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzony jest biznes. Trzecią metodą jest księga przychodów i rozchodów, która stanowi najpopularniejszą metodę prowadzenia księgowości uproszczonej. Wybór tej metody oznacza, że będziemy musieli płacić podatek od różnicy przychodów i kosztów.

 Niezależnie od wybranej metody, warto zaopatrzyć się w programy rachunkowe, dzięki którym prowadzenie księgowości będzie o wiele prostsze. Programy księgowe dla biur rachunkowych są teraz bardzo popularne, więc nawet jeżeli zlecamy księgowość zewnętrznej firmie, to powinna ona korzystać z takich narzędzi, co przekłada się jak najbardziej na naszą korzyść. Programy dla biur rachunkowych nie tylko przyspieszają pracę, ale również minimalizują ryzyko wystąpienia błędu, których w kontaktach ze skarbówką lepiej się wystrzegać.

 Jeżeli posiadamy swój własny dział księgowości, to również pamiętajmy o tym, aby był zaopatrzony w odpowiednie programy dla firm, które usprawnią i ułatwią jego pracę. Jest to niekiedy spora inwestycja, lecz z pewnością zwróci się ona w przyszłości – w postaci oszczędności, czasu oraz przede wszystkim spokoju.