Własna siłownia – gdzie tanio kupić sprzęt?

img_equip-cardio

Większość z nas słysząc takie dwa wyrazy pomyśli: „To nie dla mnie, ja i tak haruję całymi dniami nie po to, aby się jeszcze katować jakimś sprzętem. I to na własne życzenie”. Po pierwsze: Nie – „jakimś sprzętem”, tylko wysokiej jakości sprzętem Cardio, który jest oferowany w sklepie internetowym http://gymprofit.pl/ , a po drugie, nie można generalizować i od razu zakładać najgorszego. Taki sprzęt jest po to, aby nam pomóc, a nie nas dołować. Urządzenia siłowe zostały wymyślone po to, aby pomóc tym, którzy nie mają pomysłu jak zaprzęgnąć własne ciało do pracy nad sobą.

Oczywiście możemy np. jechać do babci, czy cioci na wieś i pomachać trochę widłami, czy kopaczką w polu. Ale nie ma w tym żadnej systematyczności. Możemy to zrobić raz w roku, na urlopie. Choć niektórzy od razu zaoponują: „Nie po to mam urlop, aby się katować przy polowych robotach. Chcę na Majorkę! Chcę wylegiwać się na plaży i oglądać ładne ciała!” A co z naszym własnym ciałem? No właśnie.

Jakie są urządzenia siłowe?

Jest ich bardzo wiele. Najlepsze należą do grupy Cardio. To sprzęt, na którym możemy wyrzeźbić własne ciało, zadbać o kondycję i zdrowie, oraz usprawnić pracę własnego umysłu. Jak to mówią: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jedno małe zdanie, a wyjaśnia właściwie wszystko. Urządzenia siłowe obejmują zestawy przyrządów treningowych, precyzyjnie rzeźbiących konkretne partie naszego ciała. Nikt nie zmusza nas do tego, abyśmy pracowali na takich urządzeniach do utraty tchu. Możemy wybrać dla siebie odpowiednią dawkę ćwiczeń i systematycznie je powtarzać. Są ludzie, którzy wręcz uwielbiają się męczyć. Ale są też tacy, którym pięć minut na bieżni wydaje się być nie do zaakceptowania.

Tacy ludzie mają najgorzej. Wszyscy wiemy, że „chcieć to móc”. Jeśli się nie chce, to nic nie pomoże. Możemy się zmuszać, gniewać na siebie, czy wręcz wymagać od własnego ciała natychmiastowego posłuszeństwa, ale robiąc to bez przekonania, cały wysiłek może iść na marne z tego powodu, iż braknie nam w naszych czynach zwykłej systematyczności. A brak systematyczności może zaprzepaścić wiele godzin wysiłkowej pracy nad sobą. Jeśli jednak zmusimy się i będziemy ćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie, to może to przynieść zaskakujące rezultaty choćby z tego powodu, że zajmiemy umysł np. podziwianiem tego sprzętu i chęcią wypróbowania go. To bardzo dobry pretekst do tego, aby zacząć ćwiczyć.Warto wybrać się do siłowni, aby zobaczyć jakie tam są sprzęty, do czego służą, jak z nich korzystać. Obsługa takich sprzętów wcale nie jest skomplikowana. Można się dowiedzieć, z jakich sprzętów siłowych korzystać, aby rozwinąć konkretne mięśnie ciała. Urządzenia na siłowni dzielimy na trzy główne grupy.

Są to: maszyny aerobowe, przyrządy siłowe i akcesoria w tzw. strefie ciężarów wolnych, czyli sztangi i hantle do podnoszenia. Sprzęt do ćwiczeń aerobowych, jak bieżnia czy rowerek stacjonarny, pomaga nam spalać kalorie, a na pozostałych maszynach ćwiczymy w celu zwiększenia masy mięśniowej. Sprzęt do ćwiczeń spalających kalorie, to m.in. rowerek stacjonarny, bieżnia, ergometr wioślarski, orbitek (maszyna eliptyczna), stepper. Są to urządzenia ćwiczące konkretne mięśnie.

Jak zacząć?

Pamiętajmy, że zanim zaczniemy forsować nasz organizm, powinniśmy zastosować specjalną rozgrzewkę, aby nasze mięśnie nie uległy urazom. Zawsze najważniejsze jest to, aby się rozgrzać, czyli zrobić krótki przemarsz, delikatny trucht, aby właśnie rozgrzać mięśnie. Po takiej rozgrzewce, można przystąpić do swoistego „rozgrzewania” poszczególnych stawów, aby nagłe ich naciąganie, nie doprowadziło do naprawdę bolesnych wydarzeń.

Najważniejsze są stopy, bo generalnie na nich wszystko się odbywa, potem stawy kolanowe, biodrowe, potem kończyny górne. Po takiej krótkiej rozgrzewce możemy już przystąpić do części głównej treningu, np. na urządzeniach siłowych. Pamiętajmy, aby nie forsować się zbytnio, ponieważ może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.