Własna firma “Przewóz Osób” – dowiedz się najważniejszych

buses

Można stwierdzić, że przewóz osób jest rozwiniętą dziedziną w Polsce. Poprawa jakości podróży koleją, a także pojawienie się wielu prywatnych firm przewozowych ułatwia wygodne i szybkie podróżowanie osobom bez samochodu, jednak istnieje jednak sporo osób chcących założyć własną firmę w branży transportowej. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję zastanówmy się, co jest konieczne do działalności w tej branży.

Co na początek?

Organizując swoją firmę transportową, należy zastanowić się nad formą działalności. Chodzi szczególnie o rodzaj pojazdów, jaki chcemy wykorzystać w swojej działalności. Rodzaj pojazdów będzie również wpływał pośrednio na formę działalności. Autobusy doskonale sprawdzają się na dłuższych trasach, często również do takich tras wykorzystywane są popularne busy. Pojazd taki może pomieścić mniej osób, jednak sam w sobie jest jedną z szybszych form transportu, także w skali międzynarodowej. Do wyboru jest jeszcze transport samochodowy, w formie popularnych taksówek czy przewozów osób. Ta forma transportu sprawdza się w poruszaniu w obrębie miasta, często także w drodze na lub z lotniska. Dobrze jest na początku określić również formę prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo dopuszcza rejestrację firmy we wszystkich możliwych formach, oprócz spółki partnerskiej, jednak najczęściej wybieraną formą wśród przedsiębiorców jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jakie wymagania?

Zakładając firmę transportową niezbędne jest wykonanie odpowiednich formalności, bez których działalność nie jest możliwa. Chodzi szczególnie o posiadanie stałej siedziby firmy, certyfikat kompetencji zawodowych, posiadany przez przynajmniej jedną z zarządzających osób, zezwolenie na wykonanie zawodu przewoźnika drogowego dla kierowców prowadzących pojazd powyżej 9 ton, odpowiednią licencję oraz płynność finansową. W niektórych przypadkach wymagane jest również zaświadczenie o niekaralności.

Jak wyglądają usługi transportowe?

Usługi transportowe są najczęściej świadczone w kilku formach. Najczęściej spotykane są usługi transportowe dalekobieżne, najczęściej autobusowe lub busem, często wykorzystywanym także na mniejszych trasach. Inną możliwością jest również wykorzystanie transportu wraz z kierowcą, często wynajmowanego na indywidualne potrzeby. W tym także zalicza się autobusy szkolne oraz przewozy turystyczne i wycieczkowe.

Dodatkowe wskazówki

Na polskim rynku znajduje się dość sporo firm transportowych, świadczących usługi na różnych trasach. Jeśli stawiamy na tą właśnie branżę, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Podstawowa z nich dotyczy rodzaju świadczonych usług oraz tras, na jakich kursować będą pojazdy naszej firmy. Choć transport w Polsce jest dobrze rozwinięty, to w Polsce nadal są miejsca, w których ta część działalności jest nadal słabo rozwinięta. Dobrym rozwiązaniem jest również rozważenie kursów zagranicznych, na które jest naprawdę duże zapotrzebowanie. Branża transportowa wymaga inwestycji, jednak przynosi wymierne korzyści finansowe.

Zobacz jak działa przykładowy wynajem busów Katowice