Dobrze utrzymana klimatyzacja – pomoże Ci zaoszczędzić!

Lato wiąże się z wysoką temperaturą, a także wysokim rachunkiem za prąd. Nie ma szans na przetrwanie tych spoconych dni bez klimatyzacji. Jednak dobrze utrzymana jednostka Airwell bądź innego świetnego producenta może zaoszczędzić pieniądze na zużyciu energii, a także zwiększyć wydajność pracy. Utrzymanie klimatyzatora może również zwiększyć wydajność, efektywność i żywotność klimatyzatora.

Przestrzeń klimatyzacyjna zajmuje się wymianą powietrza przez agregat chłodniczy. Agregat chłodniczy powinien zapewniać higieniczną jakość powietrza. Według ekspertów – źle utrzymany system zanieczyszcza mikroorganizmy i jest szkodliwy przy wdychaniu! Dlatego nigdy nie rezygnuj z higieny pomieszczenia i utrzymuj jednostkę klimatyzacji zgodnie z sugestiami eksperta.

Wyczyść filtry

Filtry gromadzą kurz powodując:

– słaby przepływ powietrza,

– mniejszy efekt chłodzenia,

– zanieczyszczenie pomieszczenia.

Producenci klimatyzacji tacy jak LG zalecają czyszczenie filtrów co dwa miesiące. W przypadku częstszego używania klimatyzatora zaleca się wymianę starych filtrów klimatyzatora na nowe. Możesz wyczyścić te filtry samodzielnie, używając ciepłej wody lub odkurzacza. Możesz dodać detergent do szybkiego czyszczenia.

Zatrudnij technika

Zimą klimatyzacja pozostaje głównie w stanie nieużywanym, co prowadzi do dławienia cewek, filtrów i żeberek. Aby system był zawsze aktualny i efektywny, zalecamy zlecanie corocznego przeglądu przez doświadczonego technika. Regularny system pielęgnacji zdecydowanie wydłuża żywotność urządzenia.

Uwaga: Przedłużenie okresu eksploatacji klimatyzatora powoduje zatykanie filtrów i zator oleju w cewce.

Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury

Gdy ustawisz na termostacie zbyt niską temperaturę, sprężarka klimatyzacji musi pracować dłużej. Latem idealna temperatura zapewniająca komfort cieplny wynosi od 23 do 25 stopni Celsjusza. Zatem ustawienie niższej temperatury może zwiększyć pobór mocy i zużycie urządzenia.

Przestroga: Ustawienie zbyt niskiej temperatury latem oznacza zwiększenie obciążenia sprężarki klimatyzacji w celu przezwyciężenia różnicy temperatur. Latem jednostka zewnętrzna nagrzewa się bardziej z powodu temperatury zewnętrznej, co powoduje awarię sprężarki klimatyzacji.

Programowanie termostatu

Zalecamy zaprogramowanie temperatury zgodnie z tym, jakie są warunki danego dnia. W dzisiejszych czasach inteligentne klimatyzatory np. marki Daikin mają termostaty, które mogą regulować temperaturę, gdy nie ma Cię w domu, co pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Stwórz szczelną przestrzeń

Zapewnij prawidłowe funkcjonowanie drzwi i okien. Konserwacja drzwi i okien to pośredni sposób na utrzymanie klimatyzacji. Ponieważ wydajność klimatyzacji zależy od szczelności pomieszczenia!

Uwaga: Jakikolwiek wyciek przez drzwi i okna może spowodować utratę chłodu z pomieszczenia, co skutkuje ciągłą pracą sprężarki. Unikaj takiego wycieku powietrza, aby zaoszczędzić pobór mocy prądu przemiennego, a także zużycie urządzenia.

Stosując się do tych wskazówek możesz mieć pewność, że klimatyzacja będzie Ci służyć jak najlepiej i jak najdłużej.