Twój szef nie ma poczucia humoru? A może ma go aż zanadto? Ten artykuł może okazać się pomocny!

Kiedy myślisz o idealnym szefie, gwiazdy polskich kabaretów prawdopodobnie nie przychodzą ci do głowy. Ale te dwie gwiazdy mają w sobie cechę, która zdaniem większości pracowników jest niezbędna, aby być dobrym szefem: poczuci humoru.

Zapytani w sondażu, o to jak ważne jest to, aby menedżer miał poczucie humoru, 65 procent pracowników odpowiedziało „bardzo ważne”, a 32 procent odpowiedziało „trochę ważne”. Badanie” przeprowadzone przez firmę Robert Half International wykazało również, że większość pracowników (87 procent) oceniło swoich menedżerów jako mających dobre poczucie humoru i opowiadających dobre kawały.

Taka jest prawda – humor może sprawić, że szef wydaje się być bardziej dostępny, ale nie jest to licencja na bycie klaunem. Aby zostać potraktowanym poważnie, przełożeni muszą zrównoważyć swoje pragnienie, aby prezentować dobry nastrój z potrzebą osiągnięcia celów biznesowych, muszą zatem równocześnie inspirować świetne wyniki i zachować profesjonalizm.

Czy Twój szef jest zabawny?

Możesz nie wiedzieć, czy Twój szef ma dobre poczucie humoru. W tym przypadku najlepiej jest pozwolić swojemu menedżerowi dać okazję do tego, by pokazał jakie ma (bądź nie) poczucie humoru. Taki test jest w porządku. Sam menadżer powinien pozwolić sobie od czasu do czasu na żart, aby zobaczyć, jak jest odbierany. Jeśli jednak jesteś pracownikiem i chcesz przetestować poczucie humoru swojego szefa – na początku zrób to ostrożnie (dowcipne inspiracje znajdziesz na: http://kawaly.tja.pl/). Zapamiętaj odpowiedź menedżera i niech to będzie twój przewodnik do dalszych dowcipów w jego towarzystwie.

Zdecydowanie trzymaj się z dala od sarkazmu lub jakichkolwiek wypowiedzi, które mogą być obraźliwe lub potencjalnie postrzegane jako krytyka. Niektórzy menedżerowie traktują miejsce pracy zbyt poważnie, w ich mniemaniu nie jest to zadanie pracownika, aby starać się taką atmosferę rozluźnić – chyba, że pracownikowi nie przeszkadza wizja zasilenia szeregów ludzi na bezrobociu.

Co jeśli nie uważasz, że Twój szef jest nawet zbyt zabawny?

Uszanowanie nie tak zabawnego szefa jest w porządku. Pomyśl o tym, w kontekście tego iż należy być miłym i wrażliwym na uczucia innej istoty ludzkiej, ale też z drugiej strony nie ośmieszaj szefa, który przesadza – to nie Twoja rola.

Jesteś szefem i chcesz nieco poluzować?

Mamy kilka wskazówek dla szefów, którzy chcą częściej wykazywać się poczuciem humoru:

* Nie żartuj z niczyjego wyglądu fizycznego.
* Nie próbuj humoru, który mógłby być interpretowany jako żarty seksistowskie lub rasistowskie, nawet jeśli w Twoim mniemaniu takie nie jest.
* Jeśli dobrze wiesz, który z pracowników szczególnie wrażliwy lub nie ma poczucia humoru, najlepiej omijać sytuacji wprowadzających go w zakłopotanie.

Poczucie humoru w pracy pomaga każdemu, Zarówno szefowie, jak i pracownicy muszą starać się w pracy jak najbardziej i muszą być produktywni, ale wszystko nie musi być ciężkie i formalne. Czasem dobrze jest po prostu szczerze się pośmiać, zwłaszcza gdy coś pójdzie nie tak – to stara dobra recepta na sukces.