Teraz to Ty decydujesz jak spłacasz raty

Payday-loan--1210x423

Starając się o kredyt, niezależnie od celu, na jaki go przeznaczymy często w głównej mierze staramy się o zapewnienie wszystkich dokumentów niezbędnych do jego uzyskania, często zapominając o jeszcze jednej kwestii. Coraz większa liczba banków daje nam możliwość wyboru opcji spłacania rat i to od nas zależy, czy kredyt będziemy spłacać w ratach stałych czy malejących.

Aby wybrać opcję korzystniejszą dla siebie warto przeanalizować obydwie opcje, także pod kątem naszych możliwości finansowych.

Raty stałe

Jak sama nazwa wskazuje raty stałe charakteryzują się stałą wysokością rat do samego końca spłaty zobowiązania. Ma to swoje plusy, bowiem w takiej sytuacji można obliczyć miesięczną wysokość wszystkich wydatków w budżecie domowym i wkomponować w nie miesięczną ratę kredytu. Często jednak obliczając całościowe koszty kredytu okazuje się, że opcja kredytu ze stałymi ratami są wyższe w ogólnym rozrachunku niż opcja z ratami malejącymi. Bierze się to stąd, że kwota z oprocentowania kredytu liczona jest od pożyczonej kwoty, jaka została nam jeszcze do spłacenia.

Raty malejące

W przeciwieństwie do rat o stałej wysokości, wysokość rat malejących- jak nazwa wskazuje- maleje z każdym miesiącem. Dla kogo jest ten wariant spłacania zobowiązania? Przede wszystkim dla osób o nieregularnym bądź niepewnym dochodzie. Decydując się jednak na taką formę spłaty należy mieć świadomość, że taka właśnie opcja wymaga większych nakładów finansowych w początkach spłacania zobowiązania. I zgodnie z powyższą informacją może okazać się, że całkowite koszty kredytu przy tej właśnie opcji będą niższe niż w opcji ze stałymi ratami.

Które wybrać

To od nas zależy, jaką formę spłaty ostatecznie wybierzemy. Coraz więcej banków umożliwia wybór sposobu zapłaty, co jest niewątpliwie plusem dla kredytobiorców. Starając się o kredyt warto również poznać możliwości dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu w jednej, większej racie. Wówczas koszty związane z wzięciem kredytu ulegają zmniejszeniu, jednak jest to w większości kwestia indywidualna dla każdego banku.

Starając się o kredyt w banku

Myśl o kredycie najczęściej pojawia się, kiedy zaskoczą nas niespodziewane wydatki. Niezależnie od tego, co zostanie sfinansowane z pieniędzy z kredytu warto dobrze zastanowić się nad formą spłaty dotychczasowych zobowiązań. Coraz więcej banków posiada indywidualne podejście do klienta, oferując rozmaite formy spłacania rat, także w przypadku problemów finansowych. W trakcie załatwiania bankowych formalności warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom spłaty oraz wybrać najdogodniejszą dla nas. Rozważając takie właśnie możliwości warto zastanowić się również nad samą kwestią, jaką jest oszczędzanie i proces gospodarowania pieniędzmi.

Jest to z pewnością zagadnienie warte zastanowienia, które pozwoli nie tylko umiejętnie spłacić zaciągnięte zobowiązania, ale również umożliwi rezygnację z obciążeń finansowych w przyszłości, bowiem umożliwi finansowanie niecodziennych wydatków z własnej kieszeni.

Porady pochodzą częściowo z serwisu: http://polska-chwilowka.pl/kredyty-dlugoterminowe-na-raty/