Telewizory 4K UHD z Android TV – co powinieneś o nich wiedzieć?

[Artykuł sponsorowany]

Pozornie, telewizory nie zmieniają się w znaczący sposób, przynajmniej patrząc na kształt ich bryły. W rzeczywistości jednak, modele sprzed kilku lat są zdecydowanie mniej zaawansowane i oferują o wiele gorszą jakość obrazu niż współczesny sprzęt. Najpopularniejsze na rynku są obecnie telewizory LED o rozdzielczości 4K UHD, oparte na systemie operacyjnym Android. Co właściwie mówią użytkownikom te wszystkie oznaczenia? Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o telewizorach LED 4K z Android TV!

Telewizor LED – czyli rodzaj podświetlenia matrycy

Oznaczenie LED, informuje o sposobie podświetlenia matrycy – w tym przypadku są to diody ledowe. Mogą być montowane na krawędziach ekranu, albo bezpośrednio, od spodu. Dodatkowo, w niektórych modelach można spotkać się ze strefowym podświetleniem, dzięki czemu można uzyskać większy kontrast.

Telewizory Led są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze na rynku. Topowe modele prestiżowych marek, jak na przykład Sony, oferują wyjątkową jakość obrazu. Z przykładową ofertą można zapoznać się pod linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led. Szczególnie warto zainteresować się modelem KD-65XF9005 – wyposażony jest w Wyświetlacz Triluminos Display, co daje lepsze kolory oraz większą jasność. Osoby, które zawsze stawiają na nowości, powinny z kolei poczekać na model XH81, który w 2020 roku będzie w ścisłej czołówce telewizorów LED na rynku.

Ważną zaletą „ledów” jest rozsądny stosunek ceny do jakości. Telewizory OLED oferują wyższą jakość obrazu, ale są też sporo droższe.

4K – telewizor z taką rozdzielczością zachwyci liczbą detali!

Typ matrycy to ważna kwestia wpływająca na jakość obrazu – nie jest jednak jedyna. Bardzo ważna jest także rozdzielczość. Obecnie standardem w telewizorach jest 4K (UHD – Ultra-High Definition), czyli 3840×2160. Zapewnia ona wyjątkową ostrość i szczegółowość obrazu. Nawet jeśli źródło nie jest oryginalnie w rozdzielczości 4K tylko niższej, odpowiednie oprogramowanie pozwala przekonwertować obraz w taki sposób, aby wyciągnąć jak najwięcej detali i sprawić, aby stał się ostrzejszy.

W telewizorach Sony odpowiada za to procesor 4K HDR X1 w tym Extreme, który w czasie rzeczywistym przetwarza obraz i skaluje rozdzielczość do bliskiej 4K. Odpowiada też za lepsze wykorzystanie efektu HDR.

Telewizor LED z HDR – co daje to rozwiązanie?

HDR, czyli High Dynamic Range to technologia, która rozszerza kontrast i paletę barw. Dzięki niej ciemniejsze dotąd sceny staną się bardziej zróżnicowane pod kątem jasności i kontrastu. To sprawia, że można dostrzec, wcześniej niedostrzegalne, drobne niuanse obrazu.

HDR to również więcej kolorów, które płynnie się przenikają, tworząc wyjątkowo spójny obraz, bez ostrego odcięcia jednej barwy od drugiej. Efekt HDR w telewizorach UHD pozwala podziwiać pełne różnorodnych barw pejzaże i scenerie, a dynamiczne sceny w filmach akcji czy podczas meczów staną się jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie.

HDR jest również szeroko wykorzystywane w grach na konsolę Playstation 4. W wielu produkcjach gra świateł, operowanie kontrastem i refleksami świetlnymi zapierają dech w piersiach i pozwalają na jeszcze większą immersję w świecie gry.

System operacyjny telewizora – Android daje szereg możliwości!

Wybór telewizora z systemem operacyjnym Android TV to obecnie najwygodniejsze rozwiązanie. Rzadko zdarza się, że dziś ogląda się w telewizji tylko to, co oferują nadawcy naziemni, satelitarni czy kablowi. W internecie jest tak dużo wartościowych treści, że szkoda z ich nie korzystać. System Android TV znacznie to ułatwia, bo daje dostęp do tysięcy aplikacji, dzięki którym oglądanie serwisów streamingowych z filmami, serialami lub wydarzeniami sportowymi jest o wiele prostsze.

Android TV umożliwia także dostęp do bibliotek Google’a – z filmami czy muzyką. Jednym zdaniem – znacznie poszerza dostęp do treści wideo. Do tego stopnia, że niektórzy wręcz całkowicie rezygnują z tradycyjnej telewizji. Zamiast tego wybierają Netflix, HBO Go, YouTube, czy serwisy z dostępem do wydarzeń sportowych na żywo.

Telewizory 4K UHD z Android TV – wiesz już sporo, teraz czas na decyzję!

Telewizory LED o rozdzielczości 4K UHD i dostępem do systemu operacyjnego Android TV to obecnie najlepszy wybór dla każdego, kto chce cieszyć się wysokiej jakości obrazem, najnowszymi technologiami i wygodnym dostępem do treści w internecie. Wybierając telewizor dla siebie, warto stawiać na sprawdzone marki, jak wspomniane już Sony. To zawsze gwarancja nie tylko autorskich i innowacyjnych rozwiązań, ale również najwyższej jakości.