Taśmy termotransferowe – ich zastosowanie i rodzaje

 

Bez względu na to, czy mowa o życiu prywatnym czy biznesowych realiach – w każdej z tych sfer drukowanie jest obecne na co dzień. Wraz z postępem w technologii w dziedzinie tej pojawiło się wiele rozwiązań, które podniosły jakość wydruków na poziom zapewniający trwałe i wyraźne efekty. Drukowanie termotransferowe jest właśnie jednym z takich sposobów, a taśmy termotransferowe stanowią stanowią kluczowy element tejże technologii.

Jakie dokładnie jest ich zastosowanie? Czy można wyróżnić różne rodzaje taśm termotransferowych? Na te i inne pytania odpowiemy bliżej w niniejszym artykule, a jeśli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji na ten temat – koniecznie zajrzyj na stronę https://sklep.lagraf.com.pl.

Taśma termotransferowa – czym jest i jakie wyróżniamy rodzaje?

Bez względu na to, czy nazwiemy je taśmami termotransferowymi właśnie, czy też kalkami, lub taśmami TTR – ich postać jest niezmienna: stanowią materiał pokryty powłoką z atramentem lub farbą. Są produktem dedykowanym w swoim zastosowaniu do specjalnych drukarek termotransferowych. Dzięki nim możliwe staje się przeniesienie farby lub atramentu na różne rodzaje materiałów – od etykiet po tkaniny.

Jakie wyróżniamy rodzaje taśm termotransferowych?

• Taśmy żywiczne (Resin Ribbons) – wyróżniają się doskonałą trwałością i są bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o drukowanie na trudnych do oznakowania materiałach np. PVC lub PET. Dodatkowo wyróżniają się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, ścieranie, czy działanie substancji chemicznych.
• Taśmy woskowe (Wax Ribbons) – to najbardziej popularny typ tego produktu – często stosowany na etykietach, tudzież papierze. Jakość jest dobra, a koszt – przyjemny dla kieszeni. Więcej informacjii na temat tego rodzaju taśm dowiesz się tutaj: https://sklep.lagraf.com.pl/woskowe-tasmy-termotransferowe.
• Taśmy termotransferowe mieszane (Wax-Resin Ribbons) – taśmy o wybranych cechach zarówno taśm woskowych, jak i żywicznych. Jeśli szukasz rozwiązania dobrej jakości i trwałości na papier, folię, czy też tworzywa sztuczne – ten rodzaj sprawdzi się doskonale.

Zastosowanie taśm termotransferowych – gdzie można spotkać się z nimi najczęściej?

Wiele branż i dziedzin z powodzeniem wykorzystuje jakość, trwałość i wszechstronność taśm termotransferowych. Drukowanie etykiet samoprzylepnych jest tego doskonałym przykładem – a te jak wiadomo potrzebne są wszędzie od produkcji po logistykę. Klasyczne etykiety podobnie powstają często przy udziale taśm – znajdziesz je w branżach kosmetycznej, spożywczej, farmacji i wielu innych.

Nie można też pominąć roli taśm termotransferowych w kontekście oznakowania produktów. W ten sposób szybkie i precyzyjne nanoszenie informacji staje się możliwe – w tym kodów kreskowych, czy dat produkcji. Popularnym sposobem wykorzystania tego produktu jest zresztą obecne również przy drukowaniu samych kodów kreskowych – w sposób trwały i czytelny.