Tam, gdzie warzyły się losy miast…

Zobaczyć je można w niemal każdym starym mieście. Niektóre z nich służą jako siedziby muzeów, inne nadal są miejscami służącym urzędnikom. Znajdziemy wśród nich prawdziwe perełki świeckiej architektury, jak i skromne siedziby o oryginalnych bryłach. Ratusze, bo o nich mowa, zadziwiają bogactwem stylów architektonicznych, form oraz rozwiązań architektonicznych. Są bardzo różnorodną grupą zabytków, łączy je jednak jedno – w ich murach zasiadali lub też nadal zasiadają ci, od których zależały losy miasta. Te, które zachowały się do dnia dzisiejszego, są zazwyczaj ważnymi atrakcjami dla turystów zwiedzających zabytkowe miasta i ich starówki.

Historia

Pierwsze ratusze w Europie pojawiły się w XII wieku. Na ziemiach polskich budowle te stały się modne nieco później, bo też w Polsce stosunkowo późno doceniono stan mieszczański i rolę władz miejskich. Polacy szybko jednak nadrobili zaległości, a w większych ośrodkach miejskich wznoszono siedziby dla urzędników tak bogate i pełne przepychu, że wiele z nich może konkurować z budowlami znajdującymi się w największych europejskich miastach. Ratusze takie jest te we Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu znane są nie tylko w Polsce, i nie tylko tutaj wzbudzają zachwyt.
Ratusze, stojące zazwyczaj pośrodku rynku, miały być nie tylko wizytówką miasta – miały podkreślać również jego bogactwo. Reprezentacyjny wygląd takiej budowli był niezwykle ważny. Im bardziej dekoracyjna fasada, im więcej zdobień, tym większy prestiż miasta. Starannie urządzano również ich wnętrza, najwięcej uwagi poświęcają salom obrad, w których nie tylko prowadzili obrady rajcy miejscy, ale które służyły również do przyjmowania ważnych gości. Nie dziwią zatem zdobienia tych sal oraz umieszczane w nich okazałe meble. W niektórych ratuszach wydzielano miejsce, w którym mogły działać kramy kupieckie, w innych urządzano stylowe „restauracje”.

Ważną rolę w bryle budynku pełniła wieża z platformą strzelniczą na szczycie. Z wieży tej obserwowano okolicę wypatrując zbliżających się wojsk nieprzyjaciela lub pożarów. Na wieży umieszczano również zegar, zaś wiele z ratuszowych czasomierzów to prawdziwe dzieła sztuki. Nic w tym dziwnego – podobnie jak sam ratusz, tak i znajdujący się na jego wieży zegar były dumą mieszczan i symbolem ich zamożności.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-pogrzeb-c-6.html

Polecamy:
Jak wybrać program do wystawiania faktur?