Szukasz lokalu na swój biznes? Jak go wybrać?

fotolia_51139917_s-700x467

Oczywiście najbardziej istotne jest to, aby znaleźć odpowiednią lokalizację dla swojej firmy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności można szukać takiej, która musi się znaleźć na gęsto zaludnionym obszarze, czasem musi być to lokalizacja w centrum miasta, w innym przypadku można chcieć czegoś w otoczeniu centrów handlowych, albo też można mieć potrzebę by lokal użytkowy był z dala od centrum miasta, czasem najlepiej jest gdy znajduje się w pobliżu ruchliwego parku handlowego lub przemysłowego.

Co dalej w kwestii lokalizacji?

Podczas poszukiwania idealnej nieruchomości komercyjnej należy przeprowadzić szczegółową analizę wszystkiego, czego wymaga się od danego budynku. Ponownie, to zależy od konkretnego rodzaju działalności. Jeśli Twoja firma dostarcza swoje produkty zamiast sklep na miejscu to trzeba będzie postawić budynek na terenie przemysłowym z dostępem do głównych autostrad by było się tam łatwo dostać każdemu z pojazdów dostawczych.

Kwestia budżetu

Kluczowe kwestie, o których warto pamiętać, to fakt czy lokal posiada parking dla dostawców czy też ma się tam do czynienia z kwestią ograniczeń, które będą miały wpływ na pracowników, klientów i pracowników. Istotne jest również to, by sprawdzić lokalne ceny biznesowe w odniesieniu do opłat dla każdego obszaru. Opłaty za usługi, takie jak np. zbieranie odpadów mogą mieć wpływ w dużej mierze na gamę kosztów ogólnych.

Myśl praktycznie wybierając lokal!

Musisz myśleć praktycznie. Jeżeli twoja firma siedzi w branży jak handel detaliczny to musisz znaleźć lokal na silnie zaludnionym obszarze, gdzie ludzie na pewno zobaczą reklamy i dzięki temu łatwiej będzie ich zachęcić do zakupu.

Zakup lub wynajem lokal użytkowy w centrum handlowym lub w parku handlowego jest to świetny pomysł, jeśli Twoja firma stawia na handel detaliczny, ale tutaj też trzeba odrobić swoją pracę domową. To może być katastrofalne dla swojej firmy, jeśli istnieje zbyt wiele sklepów sprzedających podobne produkty co Twoja firma. Zwłaszcza, jeśli są one znane już w tej okolicy od jakiegoś czasu.

Problematyczne koszty

Oczywiście koszt będzie problemem. Często można znaleźć idealne miejsce w centrum miasta, ale fakt, że jest to tak znakomita lokalizacja może wpływać na to, że właściciele będą żądać za taki lokal naprawdę wysokiej ceny lub ogromną stawkę czynszu. Z racji tego, że gospodarka jest w niepewnym stanie lepiej nie podejmować takiego ryzyka.

Druga strona wygórowanych stawek jest to fakt, że niektóre obszary miejskie, zwłaszcza te z rozległymi i postępowych programami rewitalizacji często mają specjalne kredyty, dotacje i inne systemy zachęt w celu przyciągnięcia firm do ich miejscowości. Wiele władz lokalnych i rad miejskich stworzyło obszary znane jako “przedsiębiorcze” to właśnie strefy rewitalizacji lokalnej gospodarki. Być może to tam będziesz w stanie znaleźć lokal użytkowy idealny dla Twojej firmy.

Wybór właściwego lokalu dla swojej firmy wymaga wiele czasu i wysiłku. Jednak należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę wszystkie swoje potrzeby, trzymać się budżetu i dokonać dokładnych badań nad stanem lokalnych systemów motywacyjnych

Artykuł przygotowano wspólnie z biurem gotowych projektów http://pracownia-projekty.dom.pl/