W świecie zasłon i karniszów: 3 pomocne wskazówki

Odpowiednie zasłony lub firany mogą znacznie zwiększyć przyjemność przebywania w danym wnętrzu, a także poprawić jakość wystroju pomieszczenia. Oprócz zapewnienia prywatności i kontroli nad światłem, które się z tym wiążą, zasłony pozwalają dodać ogromną dawkę koloru, faktury i charakteru do pokoju.

Jednak wybór i sposób zawieszenia zasłon może być trudnym zadaniem, chyba że zrozumiesz kilka prostych wskazówek. Oto kilka tajemnic dekoratorów, dzięki którym Twoje okna będą zachwycające, bez profesjonalnej pomocy.

1. Jaka jest różnica między firankami, draperiami i zasłonami?

Chociaż te trzy terminy są często używane zamiennie, każde z nich ma określone znaczenie.

Technicznie firanki są wykonane z lekkiego materiału (woal, bawełna, gaza, koronka) i nie mają podszewki. Zwykle pozostają na miejscu nad oknem bez mechanizmu otwierania i zamykania. Zasłony zapewniają prywatność, jednocześnie wpuszczając światło do pokoju, i są popularnym wyborem w łazienkach i kuchniach. Choć nie tak popularne jak kiedyś, zasłony typu kawiarnianego, które zakrywają tylko dolną połowę okna, nadal są często stosowane na oknach nad zlewem kuchennym.

Draperie (zasłony), tradycyjny wybór na okna do salonu i sypialni, są wykonane z cięższych tkanin, takich jak aksamit lub jedwab, i często są wyłożone. Zazwyczaj są one otwierane i zamykane w celu wpuszczenia lub zablokowania światła za pomocą sznurkowego systemu pociągowego w karniszu. Draperie zapewniają pełną prywatność – co jest szczególnie ważne w sypialni. Tak zwane „zasłony zaciemniające” mają bardzo ciężkie podszewki, które blokują światło, co jest ważne, jeśli ty lub twój partner musicie spać w ciągu dnia z powodu godzin pracy lub choroby.

2. Jak wysoko powiesić karnisze?

Podczas gdy styl znany z przeszłości wymagał instalowania karniszy bezpośrednio nad górną częścią okna, dziś dekoratorzy wolą pójść nieco – a czasem dużo – wyżej. Wiszące pokrycia okien wyższe niż rzeczywiste okna tworzą iluzję większych okien i wyższych sufitów, które oszukują oko, myśląc, że pokój jest bardziej przestronny. Pomagają w tym również nowoczesne karnisze podwójne.

Zasadniczo montaż karnisza od czterech do sześciu cm nad górą okna jest najlepszym rozwiązaniem dla większości pomieszczeń, przy założeniu, że sufit o średniej wysokości i okna, które nie są zbyt duże lub małe w stosunku do ogólnej wielkości pomieszczenia . Odmiany do niniejszych wytycznych obejmują sytuacje:

  • Jeśli górna część okna znajduje się od 6 do 12 cm od sufitu, wielu projektantów sugeruje zawieszenie karnisza w połowie odległości między górną krawędzią okna a sufitem. Ta wysokość otwiera przestrzeń wizualnie, zachowując jednocześnie zrównoważony wygląd.
  • Jeśli górna część okna znajduje się ponad 12 cm od sufitu lub sufity są wysokie lub sklepione, możesz zawiesić pręt jeszcze wyżej. Nie wchodź jednak wyżej niż 8 cm nad okno, ponieważ może to przekroczyć linię od stylowej do kiczowatej.
  • Jeśli pomieszczenie ma bardzo wysokie okna sięgające aż do sufitu, karnisz powinien być zawieszony na linii sufitu. Zyskasz czyste i nowoczesne wnętrze.

3. Jak daleko powinny wisieć zasłony?

Spójrz na zdjęcia pokoi sprzed kilku dziesięcioleci, a prawdopodobnie zobaczysz zasłony, które zatrzymują się wysoko nad podłogą. Dzisiejsi projektanci preferują zasłony okienne, które zbliżają się do podłogi, a nawet dotykają jej. Ostatecznie wybór należy do Ciebie.