Suplementacja prenatalna a wzrost włosów

Jeśli masz misję, aby zapuścić grubsze, dłuższe włosy lub doświadczyłeś utraty włosów, być może słyszałeś o różnych rozwiązaniach, w tym o witaminach prenatalnych. Ale czekaj, czy prenatalne witaminy sprawiają, że twoje włosy rosną? Zanim zażyjesz prenatalne witaminy na porost włosów, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed suplementacją prenatalną – zwłaszcza jeśli nie jesteś w ciąży lub nie próbujesz zajść w ciążę.

Po pierwsze, jeśli należysz do tej kategorii ciąży lub planujesz zajść w ciążę, porozmawiamy o zmianach we wzroście włosów podczas ciąży. Następnie przyjrzymy się, co nauka ma do powiedzenia na temat przyjmowania prenatalnych witamin na porost włosów. Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, składniki odżywcze zawarte w witaminach prenatalnych, od kwasu foliowego po witaminę D, są niezbędne dla Twojego zdrowia – i włosów, a znajdziesz je w takich produktach jak te dostępne na stronie: https://vesmed.pl/tabletki-na-porost-wlosow-ranking/.

Jak ciąża zmienia twoje włosy?

Ciąża to dla dziecka czas gwałtownego wzrostu i rozwoju. Aby to ułatwić, organizm matki przechodzi wiele zmian hormonalnych. Te zmiany – w połączeniu ze zwiększoną objętością krwi i krążeniem – mogą być przyczyną zdrowszego wyglądu włosów. Głównym hormonem, który tu działa, jest estrogen. Estrogen przedłuża fazę wzrostu włosów podczas ciąży. Dla wielu oznacza to mniejsze wypadanie i łamliwość włosów, co skutkuje zdrowymi, lśniącymi włosami. Z drugiej strony wiele kobiet doświadcza wypadania włosów po porodzie. Gdy poziom estrogenu zaczyna wracać do normy, włosy częściej wypadają.

Czy witaminy prenatalne pomagają we wzroście włosów?

Włosy wydają się rosnąć naturalnie podczas ciąży. Czy witaminy prenatalne sprawiają, że włosy rosną również w ciąży? Chociaż istnieje korelacja między spożyciem witamin w okresie prenatalnym a porostem włosów w czasie ciąży, niekoniecznie oznacza to, że prenatalnie powodują wzrost włosów.

Jednak badanie z 2018 r. wykazało, że kobiety mogą odczuwać grubsze paznokcie podczas ciąży. Co ciekawe, nie było różnicy w tempie wzrostu paznokci – tylko grubość paznokcia. Wskazuje to, że ponieważ hormony ciążowe wpływają na grubość paznokci, mogą podobnie wpływać na grubość włosów.

Ogólnie rzecz biorąc, badania nie potwierdzają poglądu, że prenatalność pomoże rosnąć włosom. Jednak dieta bogata w witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B, żelazo i cynk bardzo!

Najlepsze witaminy na włosy, skórę i paznokcie

Podczas gdy niektórzy mogą kusić się na prenatalną pielęgnację włosów, możesz również uzyskać kluczowe witaminy i minerały z wysokiej jakości multiwitaminy lub z pożywienia. Oto najlepsze składniki odżywcze, na które warto zwrócić uwagę.

Witamina A

Zdrowa, nawilżona skóra – a także zadbana skóra głowy – wymaga witaminy A. Ułatwia ona prawidłową produkcję sebum, oleju naturalnie wytwarzanego przez organizm.

Witamina C

Silny przeciwutleniacz, witamina C, może neutralizować wolne rodniki (cząsteczki, które mogą powodować stres oksydacyjny w organizmie i zaburzać wzrost włosów) bez utraty stabilności. Zwiększa również wchłanianie żelaza, które jest niezbędne do wzrostu włosów.