Studia weterynaryjne kontra miejsca pracy na polskim rynku

skin-22_hero-images_vet-1

Osoby, które decydują się na studia weterynaryjne najczęściej marzą o pracy w lecznicach i zajmowaniu się domowymi pupilami. Okazuje się jednak, że rzeczywistość nie jest tak różowa i nie każdy lekarz weterynarii zajmuje się w życiu dokładnie tym, o czym wcześniej marzył.

Studia weterynaryjne niemal od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które swoją przyszłość wiążą z pracą ze zwierzętami.

Na najlepszych w kraju kierunkach weterynaryjnych zawsze jest co najmniej kilkunastu chętnych na jedno miejsce. Okazuje się jednak, że taka popularność zawodu weterynarza doprowadziła do tego, że w branży jest nadmierna podaż specjalistów – co roku co najmniej kilkuset absolwentów weterynarii odnotowywanych jest w rejestrach bezrobotnych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że prawie żaden lekarz weterynarii nie jest bezrobotny dłużej niż rok – często znajdują pracę nie tylko w swoich zawodach, ale również w zawodach pokrewnych.

How to Choose a Good Dog GroomerInternetowy sklep zoologiczny to dobra alternatywa dla osób, które mają wiedzę, wykształcenie i doświadczenie, ale nie mogą znaleźć pracy w zawodzie weterynarza lub nie do końca ich ona satysfakcjonuje. Największy popyt jest bowiem na pracę w lecznicach zajmujących się leczeniem domowych czworonogów. Brakuje natomiast weterynarzy leczących zwierzęta gospodarskie – przeżuwacze, trzodę chlewną czy drób. W tych dziedzinach praca weterynarza jest dosyć ciężka, niewdzięczna, a przy tym niezbyt dobrze płatna. Właściciele zwierząt gospodarskich nie dbają o nie tak mocno, jak posiadacze domowych pupili, nie są więc skorzy wydawać dużych pieniędzy na ich leczenie.

C po studiach?

Absolwenci weterynarii, którzy decydują się założyć internetowy sklep zoologiczny maja tę przewagę nad osobami spoza branży, że doskonale znają się na swoim asortymencie. Są nie tylko sprzedawcami, ale również świetnymi doradcami, którzy mogą pomóc klientom dobrać odpowiednią karmę czy akcesoria. Z pewnością o wiele lepiej odnajdą się więc w tej branży niż osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia. Internetowy sklep zoologiczny to dla wielu weterynarzy sposób na dodatkowy lub główny zarobek w sytuacji, gdy nie mogą znaleźć pracy w żadnym gabinecie weterynaryjnym. Dzięki takiemu biznesowi pracują bowiem w branży, w której się kształcili, ale nie muszą wybierać pracy za niewielkie pieniądze. Dobrze prowadzony internetowy sklep zoologiczny może być źródłem całkiem dobrych dochodów.

Niektórzy weterynarze decydują się również na pracę w innych zawodach zbliżonych do swojej branży – wybierają dodatkowe kursy czy szkolenia groomerskie i zaczynają prowadzić salony piękności dla psów i kotów. Nie brakuje tez osób, które stawiają na tresurę psów czy pracę ze zwierzętami zajmującymi się terapią osób chorych. Wbrew pozorom, po studiach weterynaryjnych wcale niekoniecznie trzeba być weterynarzem w gabinecie, możliwości pracy i rozwoju zawodowego jest o wiele więcej. O takiej konkretnej specjalizacji warto pomyśleć już w czasie studiów.