Spożywanie wody i innych napojów na stanowisku pracy – co mówią o tym przepisy BHP?

Właściwe nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na naszą wydajność w pracy, kondycję i dobre samopoczucie. Dlatego warto dbać o to, by regularnie nawadniać organizm i nie dopuszczać nawet do pierwszych objawów odwodnienia. Woda w pracy jest też w kręgu zainteresowań inspekcji pracy – pracodawca musi bowiem zapewnić ją pracownikom wykonującym swoje obowiązki w trudnych warunkach i wysokich temperaturach.

Pracodawca musi zapewnić wodę pracownikom, którzy na otwartej przestrzeni pracują w warunkach termicznych powyżej 25 stopni Celsjusza. Woda w nieograniczonej ilości należy się również pracownikom biurowym, jeśli w pomieszczeniach temperatura powietrza przekracza 28 stopni. W rzeczywistości jednak, dobry pracodawca powinien dbać o to, by w każdych warunkach pracownicy mieli zapewniony dostęp do dobrej, czystej i chłodnej wody. Pierwsze objawy odwodnienia w wysokich temperaturach pojawiają się bowiem dosyć szybko.

Woda w butelkach i saturatorach

W wielu firmach pracodawcy kupują pracownikom wodę w butelkach. To rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Woda w butelkach jest wygodna w użytkowaniu i można ją mieć zawsze przy sobie. Jednak z drugiej strony, woda w butelkach sprawdza się wyłącznie w biurach i w miejscach, gdzie można ją właściwie przechowywać. W przypadku pracy w trudnych, gorących warunkach, woda w butelkach nie do końca się sprawdzi. Szybko staje się ciepła i przestaje być dobrym orzeźwieniem w czasie upałów. Ciekawą i chętnie wykorzystywaną alternatywą dla kupowania zgrzewek wody, jest kupowanie lub wynajmowanie saturatorów z wodą. Saturatory zapewniają wodę w odpowiedniej temperaturze, a jednocześnie w stu procentach bezpieczną, przebadaną i bezpieczną dla zdrowia. Saturatory też jednak sprawdzają się najlepiej w zamkniętych powierzchniach, a nie na otwartej przestrzeni. Warto więc szukać innych rozwiązań, które zapewnią stały dostęp do dużych ilości wody nawet setkom pracownikom w firmie.

Warto pomyśleć o dobrym ujęciu wody

W firmie, w której pracownicy sporo robią sobie napojów i korzystają z bieżącej wody, warto zainwestować w uzdatnianie do wody, dzięki czemu można znacznie poprawić jakość tej wody, która płynie w kranie. Jeśli interesuje nas uzdatnianie wody, do wyboru mamy sporo rozwiązań, jak zmiękczacze wody czy sól tabletkowa. Na https://mk94.pl/blog-uzdatnianie-wody/ można znaleźć sporo sprawdzonych i użytecznych informacji, które przydadzą się przy podejmowaniu decyzji na temat odpowiedniego uzdatniania. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto zrobić badanie wody, które pokaże, jakie negatywne substancje znajdują się w naszej kranówce i czego należy się jak najszybciej pozbyć. Dzięki profesjonalnemu uzdatnianiu można na tyle poprawić jakość wody w kranie, że będzie można ją bezpiecznie pić nawet bez przegotowania.