Rozmowa biznesowa przez telefon – czego się wystrzegać?

Rozmowy biznesowe to specyficzna forma komunikacji, która znacznie różni się od rozmów, jakie prowadzimy w czasie wolnym. Warto więc zadbać o to, aby odbywały się zgodnie z wymaganiami, a także były prowadzone w taki sposób, aby zakończyły się oczekiwanym dla nas rezultatem.

W dzisiejszych czasach przez telefon załatwiamy wiele biznesowych kwestii. Wiele firm kontaktuje się ze swoimi klientami przez telefon, gdyż nie mają możliwości spotkania się z nimi wszystkimi osobiście. Dotyczy to w szczególności dużych przedsiębiorstw lub firm, które działają w wirtualnej przestrzeni, oferując produkty lub usługi, których nie trzeba dostarczać osobiście. Jeśli chcemy prowadzić dobrą komunikację przez telefon, warto już na starcie działalności zainwestować w sprawne telefony firmowe, które przydadzą się zarówno właścicielowi, jak i wszystkim pracownikom. Poza samymi urządzeniami, dobrze jest umiejętnie wybrać operatora, a także solidny serwis telefonów, do którego można będzie się zwrócić za każdym razem, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy z telefonem. Dobry serwis apple Krakówczy serwis w każdym innym mieście jest na wagę złota, gdy coś w telefonach służbowych szwankuje, a nie możemy sobie pozwolić na to, by nie mieć pod ręką sprawnego telefonu.

Umiejętności komunikacji i negocjacji

W prowadzeniu rozmów biznesowych przydadzą się chociażby podstawowe umiejętności komunikacji, negocjacji, sprzedaży, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją czasu. W kontakcie biznesowym przez telefon nie mamy możliwości dobrze się zaprezentować, budować relacji na podstawie wizerunku, mowy ciała czy wielu niewerbalnych kwestii. Najważniejsze jest to, o czym mówimy, dlatego warto zadbać o to, by przekaz był jasny, przejrzysty, dopasowany do potrzeb drugiego uczestnika rozmowy. Warto również używać języka korzyści, aby zachęcić partnera biznesowego czy klienta do skorzystania z naszych usług. W czasie rozmowy biznesowej warto stawiać wyłącznie na kwestie zawodowe, nie schodzić na tematy prywatne nawet wtedy, gdy z rozmówca w miarę dobrze się znamy. To profesjonalne zachowanie, które również pomaga nam budować wizerunek solidnego i sprawdzonego przedsiębiorcy.

Nie zawsze możliwa rozmowa przez telefon

Rozmowy biznesowe przez telefon sprawdzają się w niektórych przypadkach bardzo dobrze, w innych natomiast mogą być nie do końca dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to tych rozmów, których celem jest zaprezentowanie produktu czy usługi, koncepcji reklamowej czy marketingowej, a także wielu innych kwestii, które wymagają prezentacji wizualnej. W takiej sytuacji sama rozmowa telefoniczna może nie wystarczyć. Jeśli nie możemy spotkać się z klientem czy kontrahentem na żywo, dobrze jest wykorzystać możliwości, jakie obecnie daje nam internet. Zamiast telefonu dobrym pomysłem będą platformy do telekonferencji i spotkań służbowych online. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem nowoczesnych firm, które szukają ułatwień komunikacyjnych zarówno dla swoich pracowników, jak i klientów. Jeśli czegoś nie da się załatwić przez telefon, postawmy na rozwiązania audiowizualne. Wybór jest na tyle duży, że bez problemu znajdziemy coś na miarę naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb, a także możliwości finansowych.