Przyszłość lotnictwa – przemysłowe drukarki 3D

przyszlosclotnictwa

Druk 3D zrewolucjonizował świat i wprowadził wiele branży na nowy poziom produkcyjny i technologiczny. W XXI wieku trudno wyobrazić sobie między innymi przemysł motoryzacyjny, wojskowy czy lotniczy bez wykorzystywania technologii 3D.

Druk 3D – prototypowanie oraz produkcja gotowych elementów użytkowych

Z jednej strony dzięki technologii 3D firmy są w stanie szybciej wprowadzać na rynek nowe produkty, ponieważ detale wykonywane są na profesjonalnych urządzeniach, które zapewniają wysoką rozdzielczość i dużą dokładność, co pozwala na szybką ocenę wykonanego przedmiotu, który można zatwierdzić tuż po wyciągnięciu z maszyny (po minimalnej postobróbce). Z drugiej strony druk 3D pozwala na produkcję gotowych elementów użytkowych – produktów funkcjonalnych i wytrzymałych.

Technologia przyrostowa – więcej niż druk 3D

Technologia przyrostowa to technologia produkcji i wytwarzania, która idealnie sprawdza się m.in. w przemyśle lotniczym. Obecnie druk 3D nie jest już ograniczony do tworzyw sztucznych. Dzisiaj przy tego typu technice można wykorzystywać metal w proszku, pozwalający na drukowanie metalowych przedmiotów. Dzięki temu można idealnie odtworzyć cyfrowy model 3D za pomocą metalowego produktu. Wytwarzanie przyrostowe sprawdza się w przypadku krótko seryjności, indywidualności produkcyjnej oraz różnorodności produktów. Przy tego typu produkcji stosowany jest szeroki zakres materiałów: polipropylen, akryl, guma o różnej twardości, nylon, tworzywa przezroczyste, polistyren, ABS oraz stopy metali – stal narzędziowa, tytan, stal nierdzewna, aluminium i wiele innych.

Technologia 3D w branży lotniczej

Wykorzystanie technologii 3D to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Wiedzą to firmy, które chcą wyznaczać tempo i wyprzedzać konkurencję na rynku. Druk 3D świetnie sprawdza się w branży lotniczej, w której w ten sposób produkuje się elementy wyposażenia wnętrza oraz kokpitu, a także części używane w silnikach samolotów. Eksperci z 3D phoenix podkreślają, że technologia 3D to w dzisiejszych czasach nieodzowny element przemysłu lotniczego, który cechuje się innowacyjnością i poszukiwaniem coraz to nowych i lepszych rozwiązań. Z pewnością dzięki drukowi 3D rozwiązania te staną się łatwiej dostępne, tańsze i produkowane na większą skalę.

XYZprinting – przemysłowe drukarki 3D

Od niedawna na polskim rynku dostępne są drukarki przemysłowe firmy XYZprinting – między innymi MfgPro230 xS. Jest to drukarka w technologii SLS (selektywnego spiekania proszków laserem) z nowej linii profesjonalnych maszyn XYZprinting Professional.

Jej główne zalety to:

  • druk wytrzymałych i skomplikowanych części,
  • optymalizacja procesu produkcji,
  • duże pole robocze 230 x 230 x 230 mm,
  • wydajny system chłodzenia,
  • wysoka prędkość druku rzędu 20 mm na godzinę,
  • brak problemu z podporami,
  • pakiet dwóch kompatybilnych ze sobą programów. SLS Ware oraz SLS Build,
  • wyjmowany moduł zbiornika z proszkiem.

Technologia SLS pozwala na drukowanie w różnych materiałach z tworzyw sztucznych, aby uzyskać większy wybór części technicznych. Wydruki tworzone za pomocą MfgPro230 xS są bardzo wytrzymałe i precyzyjne, a cała produkcja jest wydajna.

Drukarka XYZprinting MfgPro230 xS dostępna jest w sklepie internetowym 3D phoenix.