Jak przygotować powierzchnię drewnianą do wykończenia?
Drewno to doskonały materiał budowlany, który można wykorzystać do różnych projektów. Dzięki swojej wszechstronności wiąże się z unikalnym zestawem wyzwań podczas powlekania podłoża. Prawidłowe przygotowanie surowego drewna do malowania lub barwienia jest koniecznością, aby zapewnić piękne i trwałe wykończenie, w którym pomoże już solidny sklep z lakierami jak https://kemichalkatowice.pl/sklep-z-lakierami-bielsko-biala/. Sęki drewna, wilgoć i wyciekanie soków wpłyną na powłokę, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane.
Malując każde podłoże, zawsze musimy zacząć od czystej, wolnej od brudu i tłuszczu powierzchni. Jeśli jest tam pleśń, brud, tłuszcz lub cokolwiek innego, musimy to usunąć i wyczyścić, zanim zaczniemy nakładać jakikolwiek rodzaj powłoki.
Zawartość wilgoci
Malując surowe drewno, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić jego wilgotność. Powlekanie drewna o wysokim poziomie wilgotności spowoduje awarię produktu; utrata przyczepności. Jeśli jeszcze go nie masz, miernik wilgotności to dobra inwestycja, zwłaszcza dla wykonawcy który chce zajmować się takim zadaniem częściej. W końcu będzie cię to kosztować więcej, gdy będziesz musiał wrócić w następnym roku i zająć się problemem z powłoką. Zazwyczaj zewnętrzne powierzchnie drewniane nie powinny mieć więcej niż 15-20% wilgoci przed malowaniem i 12-15% w przypadku powierzchni wewnętrznych.
Gruntowanie surowego drewna
Jeśli zdecydujesz się na malowanie surowego drewna, powinieneś uszczelnić wszystkie sęki (podkład punktowy) podkładem na bazie szelaku. Podkłady na bazie szelaku doskonale nadają się do uszczelniania sęków drewna i smug soków. Mają ostry zapach, ale wysychają bardzo szybko i nie pozwalają na przeciekanie węzła przez wierzchnią (końcową) warstwę. Jeśli chcesz bejcować surowe drewno, nie musisz uszczelniać sęków podkładem, wystarczy mocne nasycenie sęków bejcą.
Usunięcie całego zaschniętego i sączącego się soku jest koniecznością, szczególnie w przypadku drewna takiego jak jodła czy sosna. Po usunięciu nagromadzonego soku, użyj odpowiedniego podkładu/uszczelniacza, aby uszczelnić obszary dotknięte sokiem.
Wypełnianie otworów
Wreszcie nadszedł czas, aby wypełnić dziury i pęknięcia i rozpocząć szlifowanie. Do wypełniania dziur i pęknięć należy użyć szpachlówki do drewna wewnętrznego lub zewnętrznego. Polecamy użycie wyższej jakości szpachli do drewna, ponieważ mają tendencję do kurczenia się i pękania o wiele rzadziej. Jeśli chodzi o szlifowanie, trzymaj się papieru ściernego 150g – 220g. Szlifowanie należy wykonywać w kierunku słojów drewna. Szlifowanie wzdłuż włókien spowoduje powstanie rys, które nierównomiernie wchłoną plamę i poliuretan.
Prawidłowe przygotowanie surowej powierzchni drewna pozwoli Twojej powłoce na penetrację i prawidłowe przyleganie. Twoja nowa powierzchnia drewna przetrwa wiele lat! No to już wiesz, jak przygotować surowe drewno do malowania lub bejcowania – skorzystaj teraz z tej teoretycznej wiedzy w praktyce przy pierwszej okazji, jaka się nadarzy.
[TB]