Przechowywanie oszczędności w złocie – o czym powinieneś wiedzieć

glowne

Gromadzenie oszczędności to dobry sposób na zapewnienie sobie wysokiego poziomu życia po zakończeniu aktywności zawodowej bądź też finansowe zabezpieczenie rodziny w razie naszej śmierci. Przechowywanie pieniędzy na rachunku bankowym, czy też trzymanie ich w domu to nie jedyne dostępne rozwiązania. Posiadane środki zainwestować można w złoto fizyczne. Jakie zalety ma taka forma przechowywania oszczędności i co warto o niej wiedzieć?

Inwestowanie w metale szlachetne

Osoby planujące lokowanie oszczędności w metalach szlachetnych mają do wyboru zasadniczo dwie opcje – sztabki złota lub zakup monet inwestycyjnych zwanych też bulionowymi. Cena obu tych produktów to suma rynkowej wartości złota i marży dilera kruszców. Które wybrać? Wiele zależy od tego jak wiele pieniędzy chcemy ulokować w taki sposób. Przy transakcjach dotyczących mniejszych kwot lepszym rozwiązaniem mogą okazać się monety bulionowe, które łatwiej będzie sprzedać w razie takiej konieczności. Jeśli do zainwestowania mamy z kolei większe sumy, warto zastanowić się nad zakupem sztabek.

Jakie monety inwestycyjne kupować?

Wiele osób traktuje zakup złota jako sposób na urozmaicenie swojego portfela inwestycyjnego, stąd też często decydują się one na monety bulionowe. Które z nich warto mieć w swojej kolekcji? Zdecydowanie najbezpieczniej jest wybierać te, które cieszą się dużą popularnością i są dobrze znane. Doskonałym przykładem jest moneta Krugerrand. Co prawda ma ona domieszkę miedzi, która decyduje o jej charakterystycznym kolorze i sprawia, że złote Krugerrandy są odporniejsze na zarysowania, jednak cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i inwestorów. Jeśli wiec zajdzie konieczność sprzedaży posiadanego złota, znalezienie chętnego nabywcy nie powinno sprawiać większych trudności.

1

Bezpieczne zakupy

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać decydując się na przechowywanie oszczędności w złocie, jest nabywanie autentycznych monet bulionowych oraz sztabek. Metale szlachetne najlepiej jest więc kupować u dilerów, którzy mają już ugruntowaną pozycję na rynku, cieszą się zaufaniem klientów, a do oferowanych przez siebie produktów dołączają certyfikaty potwierdzające ich jakość i autentyczność. W tym przypadku oszczędności często okazują się zgubne – złota moneta Krugerrand zakupiona w atrakcyjnej cenie u mało wiarygodnego dostawcy może okazać się poważnym błędem.

Przechowywanie oszczędności w złocie

Jeśli już posiadamy Krugerrandy lub też zdecydowaliśmy się na inwestycję w sztabki złota, pozostaje kwestia bezpiecznego przechowywania tego typu produktów. Trzymanie ich w domu wiąże się z ryzykiem kradzieży. Do wyboru są jednak jeszcze inne rozwiązania. Wielu dilerów oferuje nie tylko sprzedaż złota, ale też możliwość jego przechowywania. Osoby, które wolałyby sztabki złota i monety inwestycyjne umieścić w innym miejscu niż dom, mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w przechowywaniu kosztowności lub też wybrać skrytkę w banku. Trzeba jednak pamiętać, że również w tym przypadku istnieje ryzyko, że w razie załamania systemu bankowego umieszczone w skrytce oszczędności trudno będzie odzyskać. W niektórych sytuacjach znaczenie będzie miał też fakt, że dostępu do takiej skrytki nie ma o każdej porze dnia i w weekendy. Firma 79th Element oferuje również skup starych banknotów wycofanych z obiegu – dowiedz się więcej na https://staragotowka.pl/.

2

Przechowywanie informacji

Ciekawą usługę zapewniającą bezpieczeństwo przechowywanych oszczędności oferuje firma  79th Element – jest to usługa przechowywania informacji, która ma na celu ograniczyć ryzyko, że w razie śmierci inwestora ukryte przez niego sztabki, Krugerrand czy inne monety inwestycyjne nie zostaną znalezione przez spadkobierców. Jak to działa? Firma wysyła klientowi kopertę bezpieczną, w której umieszcza on kartkę z informacją, testament lub nośnik danych zawierający istotne wskazówki. Koperta następnie odsyłana jest do firmy wraz z numerem telefonu klienta i jego spadkobiercy. Co pół roku jej pracownicy dzwonią do klienta, a jeśli nie można się do niego dodzwonić, taka próba ponawiana jest po tygodniu i po dwóch tygodniach. W razie braku kontaktu z klientem, pracownicy 79th Element telefonują do spadkobiercy w celu zaaranżowania spotkania i przekazania koperty.