Praktyki PR-owca – gdzie i w jakim czasie można je odbyć?

public-relations-agency-goals-strategies

Każdy zawód wymaga zdobycia doświadczenia. Doświadczenie to zdobywa się na przestrzeni czasu, pod okiem fachowców, odbywając staż w przedsiębiorstwie, które umożliwi nam dogłębne zapoznanie się z danym zagadnieniem. Ale należy także wspomnieć, że praca PR-owca wcale nie jest taka łatwa i nie każdy się do niej nadaje. Wymaga ona specjalnych predyspozycji zarówno umysłowych, jak i fizycznych. Dlaczego fizycznych?

PR-owiec to człowiek, który kontaktuje się z klientami, ogólnie otoczeniem i powinien wyglądać w miarę schludnie, czysto, bez zbędnych ekstrawagancji. A dlaczego umysłowych? W zawodzie PR-owca nigdy dość empatii. Ta empatia jest tzw. „chlebem powszednim” tego zawodu. Człowiek o cechach nadmiernej, przerośniętej ambicji, zapatrzony w siebie, myślący, iż pozjadał wszystkie rozumy, a świat (tym bardziej ludzie) nie mają dla niego tajemnic – taki człowiek nie będzie się nadawał do tej pracy. On ma kulturalnie i grzecznie przekonywać ludzi do swych racji. Każda forma dyktatury nie jest pożądana. A jej używanie choćby w najmniejszym stopniu, może być wręcz destrukcyjne dla firmy, która takiego „specjalistę” zatrudnia.

Agencje Public Relations.

Najlepszym miejscem na odbycie praktyki PR-owca jest agencja trudniąca się tym zawodem. Pracują w niej zarówno bogaci doświadczeniem PR-owcy, jak i ci o mniejszej praktyce. Niemniej wszyscy oni mogą być dla świeżego PR-owca bardzo pomocni w jego dążeniu do doskonałości. Większość doświadczonych PR-owców jest zdania, że takie praktyki na pewno zweryfikują stażystów. Pokażą, czy ktoś nadaje się do tej pracy, czy tylko marnuje swój czas.

Agencje weryfikują praktykantów już na samym początku, sprawdzając, na ile są oni roszczeniowi. Jeśli ktoś już od razu wymaga wielkich zarobków, kombinuje, jak je zdobyć i całą swoją uwagę kieruje na zdobycie pieniędzy, zamiast na podniesienie swoich kwalifikacji – nie będzie z niego dobrego PR-owca. Prędzej, czy później jego usługi mogą tylko zaszkodzić firmie, która go wynajęła, a wręcz przegonić z niej klientów. Agencja Public relations to dobry początek dla człowieka chcącego zajmować się tym zawodem. Zweryfikuje ona jego predyspozycje i sprawdzi przydatność do tego zawodu.

Gdzie jeszcze?

Można próbować swych sił w firmach o różnym profilu. W przedsiębiorstwach budowlanych, czy usługowych. Jednak należy się liczyć z tym, że może nie być na podorędziu innego profesjonalisty w PR, który mógłby wskazać właściwą drogę postępowania praktykantowi. Praca w tym zawodzie wymaga specjalnych predyspozycji nie tylko wyuczonych, także przypisanych do charakteru danego człowieka. Wszelkie inne (jak np. gruby wizytownik) nabywa się w czasie pracy.

Jednak na początku może nie być tak łatwo. Kontakty z mediami, czy dziennikarzami mogą być utrudnione z powodu tego, że nie znamy właściwych ludzi, nie wiemy gdzie się udać, jak rozmawiać i przede wszystkim z kim rozmawiać o konkretnej sprawie. Dlatego najlepiej na praktyki udać się do agencji PR. Są tam ludzie, którzy pokażą nam wszystko to, co chcemy i powinniśmy wiedzieć.

Artykuł opracowaliśmy dzięki materiałom uzyskanym od Agencji PR http://www.bestbrandspr.pl – dziękujemy!