Młody pracownik, czy bardziej doświadczony?

Kto jest bardziej atrakcyjnym pracownikiem? Młode, dynamiczne, szybko uczące się i zaangażowane osoby, czy nieco starsze, z bardzo bogatym doświadczeniem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, zarówno doświadczenie, jak i młodość mają wiele zalet.

Zalety młodych pracowników.

Młodzi pracownicy, którzy nie nabyli jeszcze doświadczenie w innych firmach, nie mają żadnych naleciałości z poprzednich stanowisk. Można wdrażać ich w procedury i uczyć zgodnie z filozofią panującą w firmie, do której zostali przyjęci. Tempo pracy i szybkość nauki są ich dużym atutem. Podobnie jak obycie z technologią i umiejętności szybkiego uczenia się obsługi nowych urządzeń. Niekiedy przeszkolenie nowej, mało doświadczonej osoby kosztuje dużo mniej, niż powolne wdrażanie starszego pracownika, który pamięta jeszcze procedury z poprzednich firm. Takie zalety sprawiają, że praca czeka na młodych ludzi bez doświadczenia. Oferty pracy często zawierają adnotacje o tym, że wcześniejsze doświadczenie na danym stanowisku nie jest niezbędne i podkreślają, że chętnie przyjmą osoby młode, zaangażowane, chętne do nauki.

Zalety starszych pracowników.

Na Pracuj.pl również można znaleźć ogrom ofert pracy podkreślających to, jak doświadczenie zawodowe jest ważne. Tego typu oferty skierowane są głównie do osób, które doświadczeniem zawodowym mogą się już pochwalić, czyli są nieco starsze. W niektórych zawodach doświadczenie jest dużo ważniejsze niż młodość i energia. Na przykład w zawodzie stomatologa w pewnym momencie każdy zdobywa niezbędne wykształcenie, a potem liczy się już wyłącznie precyzja i fach w rękach.

Oferty pracy dla młodych i doświadczonych

Można również spotkać oferty pracy, które są przeznaczone dla ludzi zarówno młodych, jak i doświadczonych. Czy zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego jest możliwe w młodym wieku? Okazuje się, że tak. Wystarczy na studiach udać się do pracy lub na staż. W wieku parunastu lat można pracować w wolontariacie, wspierać rodziców w ich rodzinnym biznesie lub na przykład pisać do szkolnej gazetki i udzielać się w szkole, w różnego rodzaju akcjach.

Jak widać zarówno młodzi pracownicy bez doświadczenia, jak i starsi z ogromnym doświadczeniem zawodowym mają wiele zalet. Warto zawsze dopasowywać oferty pracy, do których aplikujemy, do swoich preferencji, predyspozycji, wykształcenia i doświadczenia. Tylko w pełni dopasowana do nas posada da nam satysfakcję i umożliwi dalszy rozwój.