Poznaj Poznań, czyli dlaczego warto odwiedzić to miasto

ru-0-r-660,660-q-80-n-9484c97ce2c6fb94129d4d4f2988f9deiVBcqJ5zpozn

Poznań jest nie tylko historyczną stolicą Wielkopolski, ale także piątym z kolei miastem, w którym mieszka najwięcej osób. Skoro plasuje się tak wysoko w naszym rodzimym rankingu, to naturalne jest zastanawianie się, czy warto odwiedzić to miasto, a jeśli tak, to dlaczego. Nie sposób przedstawić w jednym, jak wiele ma do zaoferowania tak wielkie miasto, jednak postaramy się zrobić, co w naszej mocy, by przybliżyć choć te najbardziej istotne rzeczy, z których słynie Poznań. Przy wyborze powodów, dla których warto go odwiedzić, kierowaliśmy się popularnością poszczególnych atrakcji wśród turystów, ale i lokalnych mieszkańców. Można więc być pewnym, że w tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie.

Zacznijmy od tego, że przechadzając się po Poznaniu, poczujesz się jak w żadnym innym polskim mieście. Składa się na to wyjątkowa architektura, której najmocniejszą stroną są piękne, zabytkowe kamienice. Oczywiście najlepszym przykładem są budynki znajdujące się w obrębie Starego Rynku, jednak na dobrą sprawę w każdej dzielnicy znajdziesz ciekawe obiekty, w których czuć historię i upływ czasu.

Popularne atrakcje dla dzieci i dorosłych

Nie sposób odwiedzić Poznań i nie zobaczyć najpopularniejszej atrakcji, która raduje tak samo małe dzieci, jak i dorosłych. Mowa oczywiście o słynnych koziołkach, które znajdują się w wieży Ratusza i regularnie pokazują się publiczności, stukając się swoimi rogami. Na tę chwilę wyczekują turyści, którzy ustawiają się przed Ratuszem już na kilkanaście minut przed godziną zero. Co ciekawe, nawet gdy pogoda Poznań jest deszczowa, a temperatura niska, ten prosty spektakl wciąż przyciąga dziesiątki gapiów. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to atrakcja, która cieszy się popularnością o każdej porze roku. Poza tym komu straszny lekki deszcz, gdy w każdej chwili można wejść do środka i zwiedzić Muzeum Historii Miasta Poznania. To szczególnie ważne, bo wycieczka po muzeum nie zajmuje dużo czasu, a jest kluczowa dla zrozumienia historii regionu. Po wyjściu z muzeum, wiele spraw się rozjaśni, a spacerowanie po mieście będzie sprawiać większą przyjemność.

Gdy już zgłodniejesz po długiej podróży i spędzaniu czasu na poznańskim rynku, koniecznie udaj się do jednej z lokalnych piekarni, w której możesz skosztować prawdziwych, oryginalnych rogali świętomarcińskich. To regionalny smakołyk, który kojarzy się tylko i wyłącznie z tym miastem, a tradycja wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Nie musisz jednak zgłębiać historii – po prostu rozkoszuj się słodkim smakiem świeżych rogali, bo jeśli przegapisz okazję, nie dostaniesz ich w żadnym innym mieście. A przynajmniej nie tych prawdziwych, wypiekanych na miejscu.

Pomysł na wycieczkę świąteczną

Jeżeli nie straszny ci lekki przymrozek i planujesz wycieczkę do Poznania w grudniu, to koniecznie zaplanuj czas na wstąpienie do kościoła Św. Franciszka Serafickiego. Zabierz ze sobą dzieci, bo wewnątrz czeka spektakularna atrakcja w postaci ogromnej szopki bożonarodzeniowej wysokiej na siedemnaście metrów. Jest to ruchoma szopka, więc robi podwójne wrażenie, szczególnie że to jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie.