Pomysł na biznes: lakiernia samochodowa

painting-car

Chcesz otworzyć własny biznes? A co powiesz na lakiernię samochodową? Dzisiaj pogadamy jednak o tym, co musisz zrobić aby porządnie przygotować się do tego przedsięwzięcia i faktycznie mieć szansę na sukces w branży motoryzacyjnej.

Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Miejsce pracy lakiernika, jak i samo stanowisko musi być całkowicie przystosowane do pracy o tym charakterze. Nie ma mowy o żadnych ustępstwach czy jakichkolwiek niedociągnięcia. Aby przygotować je w odpowiedni sposób w pierwszej kolejności należy wiedzieć, że pomieszczenie pracy lakiernika powinno przede wszystkim dzielić się na kilka stref, takich jak: miejsce na stały pobyt pracowników, na czasowy pobyto oraz takie nie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym to praca nie może być w ciągu dnia dłuższa aniżeli 2 godziny.

Jeśli chodzi o wielkość pomieszczenia pracownika to wymagane minimum wynosi 3,3 m wysokości. Sama podłoga winna a być koniecznie bez progów, całkowicie równa. W odniesieniu do powierzchni roboczej zasada jest taka by wynosiła ona minimalnie 2 m2 wolnej powierzchni na podłodze.

Oświetlenie

Nie bez znaczenia jest również kwestia oświetlenia – musi ono być odpowiednie, czyli najlepszym rozwiązaniem jest gdy w lakierni samochodowej panuje światło naturalne, dzienne. Jeśli trzeba – niech będzie sztuczne, ale tutaj też trzeba brać pod uwagę szczegółowe wytyczne. Względem szpachlowania i lakierowania musi to być minimum 300 lx. Gdy w grę wchodzi polerowanie – minimum 500 lx. Na stanowiskach, na których pracownicy dokonują kontroli jakości powłok lakierniczych wymagane jest aż minimum 750 lx. To nie koniec oświetleniowych wytycznych. Nie bez znaczenia jest też to, by lampy zainstalowane w lakierni były w przeciwwybuchowych oprawach, a jeśli to niemożliwe muszą być w jakikolwiek inny, ale skuteczny sposób zabezpieczone przed możliwością spowodowania wybuchu w obszarze roboczym.

Wentylacja

Wentylacja to następna sprawa. Koniecznie musimy mieć w lakierni do czynienia z odpowiednią ilością wymian powietrza na godzinę. Powietrze winne być zasysane w kierunku zgodnym z kierunkiem grawitacyjnego spływu zanieczyszczeń. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że w pomieszczeniu znajdzie się nadmierna ilość gazów, pyłów czy też innych oparów – bezwzględnie należy skorzystać z odciągów, czyli wentylacji miejscowej.

Temperatura

Każde stanowisko pracy lakiernika powinno znajdować się w otoczeniu temperatury oscylującej w 15-18oC. W żadnym wypadku nie stosujemy tutaj recyrkulacji powietrza, która to mogłaby spowodować wzrost stężeń par. Stanowisko pracy musi być też odpowiednio wyposażone w słusznie dobrane do właściwej dla danego pracownika pracy – od zlewozmywaka po inne środki – lecz zawsze wszystkie muszą bezwarunkowo spełniać wymogi BHP. Zlewozmywaki możesz nabyć np. tutaj: www.zlewozmywak.pl

Bezpieczeństwo

Nie tylko wyposażenie jest ważne, jeśli chodzi o stanowisko pracy – niemniej istotna jest sama jego organizacja, która zawsze winna być racjonalna, prawidłowa i zapewniająca ochronę przed wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwami, na które są narażeni pracownicy lakierni samochodowej.

A co właściwie ma wpływ na taką organizację?

Wbrew pozorom nie chodzi tylko o prawidłowe rozmieszczenie maszyn czy też wszelkiego rodzaju urządzeń – na odpowiednią organizację równie wielki wpływ ma kolejność i metody wykonywania czynności, czas w jakim ją wykonujemy czy nawet same, omawiane warunki środowiska oddziałujące na środowisko pracy. Jako właściciel lakierni samochodowej musisz tego wszystkiego pilnować, bo faktycznie to wszystko ma znaczenie.

Musisz też dbać o regularne pomiary czynników – przede wszystkim tych szkodliwych, ale także tych uciążliwych. Jeśli rozpoczynasz działalność jest to dla Ciebie oczywiste. Ale nie zapominaj, że również po każdorazowym jej wznowieniu czy jakiejkolwiek zmianie w technologiach stosowanych w Twoim zakładzie pracy – również musi o to zadbać. Jak to zrobić? Wystarczy zawiadomić właściwego inspektora – a ten już zajmie się określeniem jaki rodzaj badań należy w danym miejscu czym prędzej wykonać. Powodzenia!