Pomoc drogowa i transport samochodowy – zakładamy firmę

Auto-Transport-Company-Truck-2

Firma oferująca usługi lawety i transportu samochodów nie należy do łatwych w prowadzeniu, jednak popyt na tego rodzaju usługi nie maleje, dzięki czemu istniej spora szansa na satysfakcjonujące zarobki płynące z pracy „na lawecie”. Żeby jednak cieszyć się ze stabilnej pracy w tej branży, nie wystarczy mieć samej lawety, lecz czynnie zabiegać o klientów i spełnić kilka wymogów.

Co na początek?

Oprócz samego sprzętu pozwalającego pracować przy transporcie samochodów należy posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Działalność gospodarcza opierająca się na transporcie samochodów podlega przepisom prawa o transporcie drogowym. Wynika z tego wspomniany już obowiązek o posiadaniu prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Obrotny przedsiębiorca planując swoją karierę będzie chciał holować samochody, nie ograniczając się jedynie do marek osobowych oraz do terytorium naszego kraju. W związku z tym taki przedsiębiorca będzie musiał postarać się o zezwolenie na transport ponadgabarytowy oraz zezwolenie na transport międzynarodowy.

Wspomniana dokumenty nie są obowiązkowe, ale pomogą zdobywać zlecenia, które nie są w stanie realizować konkurencyjne firmy bez wspomnianych zezwoleń. Obowiązkowa jest natomiast kwestia ubezpieczenia. Każdy właściciel lawety powinien posiadać ubezpieczenie OC chroniące go przed odpowiedzialnością za szkody nieobjęte umową, a także przed nieścisłościami w realizacji zlecenia klienta. Rozpoczynając działalność należy posiadać odpowiedni sprzęt, a najlepiej kilka jego rodzajów umożliwiający transport różnego rodzaju samochodów. Oprócz odpowiedniego napędu każda laweta powinna posiadać wyciągarkę, która ułatwi odpowiednie i bezpieczne ulokowanie transportowanego pojazdu na lawecie. Nie można pominąć jeszcze holownika, który przyda się w różnych sytuacjach, a także przy pojazdach wielkogabarytowych.

Gdzie szukać zleceń?

Pomoc drogowa SłubiceFaktem jest, że na rynku motoryzacyjnym działa dość sporo firm zajmujących się holowaniem i transportem pojazdów. Nie oznacza to jednak, że nie można liczyć na godny zarobek w tej dziedzinie działalności. Otwierając swoją firmę zajmującą się lawetą, należy oprócz odpowiedniego wyposażenia i kwalifikacji posiadać źródła, które umożliwią nam pozyskanie klientów. Dlatego też rozpoczynając działalność postawmy na współpracę, na przykład z lokalnymi warsztatami samochodowymi. Dzięki temu właściciele firmy transportującej pojazdy będą posiadać większą ilość zleceń, a zaprzyjaźnieni mechanicy większą ilość pracy.

Warto również poszukać ofert przetargów, jakie organizują instytucje, na przykład policja. Jest to również okazja to zwiększenia ilości pracy, a co za tym idzie- zarobku. Już na etapie zakładania firmy należy obrać kierunek działalności i postawić na takie usługi, których nie posiada konkurencja. Dzięki temu już na początku mamy większe szanse na dużą ilość zleceń i optymalne zarobki. Rynek transportowy może wydawać się pełny, jednak odpowiednie dopasowanie usług może zagwarantować świeżo upieczonym przedsiębiorcom stabilną pracę.

Więcej na temat transportu chłodniczego tutaj