Operator podnośnika widłowego – co należy do jego obowiązków?

Wózki widłowe z podnośnikiem oraz podnośniki widłowe to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia magazynów, zakładów produkcyjnych, a także firm transportowych. Podnośniki i wózki ułatwiają transportowanie i porządkowanie towarów. Sprawdzają się doskonale w przypadku ciężkich ładunków, które trudno byłoby dźwigać jedynie siłą rąk ludzkich.

Operatorzy podnośników widłowych, podobnie jak operatorzy wózków widłowych, powinni mieć stosowne uprawnienia, które potwierdzają odbycie szkolenia w zakresie obsługi wózków widłowych. Na taki kurs można zapisać się w każdym większym mieście. Firmy szkoleniowe mają w ofercie kursy na wózki widłowe, gdyż są to obecnie jedne z najbardziej popularnych szkoleń, pozwalające na szybkie zdobycie nowych uprawnień, a co za tym idzie – także możliwości zawodowych. Zanim zdecydujemy się na tego rodzaju kurs, warto ustalić, czy faktycznie przyda nam się w przyszłej pracy.

Jakie prace wykonują operatorzy?

Operatorzy wózków widłowych z podnośnikami pracują przede wszystkim na magazynach, w sklepach wielkopowierzchniowych, firmach transportowych i wszędzie tam, gdzie na co dzień odbywa się obrót dużymi ilościami towarów, a co za tym idzie – konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Towary w magazynach i sklepach często znajdują się na paletach, które układa się warstwami, nierzadko aż pod sufit. Bardzo ważne są więc umiejętności operatorów, którzy powinni szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie transportować i układać poszczególne pakiety i partie towarów. W magazynie bardzo istotne są kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie towary na paletach, szczególnie te, które znajdują się na dużych wysokościach, powinny być właściwie zabezpieczone, aby przez przypadek nie spadły i nie zrobiły krzywdy pracownikom magazynu. Bezpieczeństwo towaru to także kwestia unikania wielu poważnych strat magazynowych, które bywają sporymi stratami dla firm.

Trzeba inwestować w dobre wózki

Firmy, których działalność odbywa się w magazynach czy na dużych halach produkcyjnych, powinny inwestować nie tylko w sprawdzonych i doświadczonych pracowników, ale również w urządzenia i pojazdy, które będą w stu procentach sprawne, bezpieczne i niezawodne. Wózki i podnośniki widłowe muszą mieć odpowiednie parametry techniczne, być dostosowane do konkretnej pracy, mieć właściwy udźwig i moc. Im lepszej klasy będą wózki i podnośniki, tym większą można mieć pewność, że będą bezproblemowo służyły przez długi czas. W poszukiwaniu oszczędności nie warto szukać jak najtańszych pojazdów, można natomiast zdecydować się na wynajem zamiast kupna wózka widłowego. To dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy na obniżeniu kosztów bez schodzenia z jakości sprzętu. Firmy oferujące wózki widłowe Wrocław mają w ofercie szeroki wybór pojazdów magazynowych, dzięki czemu każdy klient firmowy będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.