Parkiet z litego drewna: jak powstaje?

Podłogi z litego drewna nie są sobie równe. Znajomość różnic w sposobie wykonywania podłóg z litego drewna może pomóc w podjęciu świadomej decyzji, która podłoga najlepiej pasuje do Twojego stylu życia.

Istnieją różne, podstawowe rodzaje podłóg z litego drewna, a każdy typ ma zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy instalacji, zużyciu i estetyce.

Podłogi z litego drewna

Podłogi z litego drewna zbudowane są z desek wykonanych z jednego kawałka drewna z krawędziami. Deski mogą być dostarczone fabrycznie wykończone lub niedokończone. Produkcja podłogi rozpoczyna się od samego drzewa. Po pocięciu drzew na kłody, to, do czego zostaną użyte, zależy od jakości drzewa. Drzewa oznaczone do podłóg wybiera się ze względu na naturalne piękno z ciasnym ziarnem i kilkoma sękami. Wybrane kłody są cięte na szorstkie deski. Istnieje wiele metod cięcia, które wpływają na stabilność i cenę deski. Poniżej znajdują się trzy najpopularniejsze:

  • Tarte płaskie lub gładkie: zdecydowanie najczęściej używane cięcie. Zawierają więcej odmian niż inne.
  • Ćwiartka przetarta: tnie kłodę na ćwiartki, zanim tnie się paski drewna, tworząc deski z twardego drewna.
  • Deski przetarte: tnie kłodę pod innym kątem niż ćwierć przetarta, zanim tnie drewno na deski z twardego drewna. Chociaż jest droższy niż inne metody, jest również bardziej stabilny, zapewniając wyższą jakość podłóg.

Cięte deski są następnie sortowane pod kątem wyglądu. Następnym krokiem jest wyrównanie desek ze wszystkich czterech stron, aby wygładzić ślady pił i wypoziomować deskę.

Deski z litego drewna twardego

Po struganiu desek maszyna przecina krawędzie pióra i wpustu, dzięki czemu deski ściśle się do siebie pasują. Konstrukcja wpustu i wpustu pozwala na rozszerzanie się i kurczenie desek, bez tworzenia szczelin między deskami w zainstalowanej podłodze. Mniejsze sklepy bez pióra i wpustów wykorzystują zamontowany router do frezowania krawędzi.

Na tym etapie deski mogą przejść wyjątkowy proces, który ma nadać im starszy, zabytkowy wygląd. Można przygotować takie Parkiety drewniane ręcznie (np. Ręczne zgarnianie lub ręczne rzeźbienie) lub maszynowo (np. szczotkowanie druciane).

Produkt końcowy jest uszczelniony kilkoma warstwami ochronnego wykończenia lub jest wysyłany niedokończony na rynek. Wstępnie wykończone podłogi oferują łatwiejszy montaż, szczególnie dla majsterkowiczów, ale podłogi wykończone po montażu oferują bardziej nieprzepuszczalne uszczelnienie od wilgoci z góry i bardziej jednolity wygląd. Ważne jest, aby pamiętać, że podłogi wykończone na miejscu często są poddawane recyklingowi z drewna odzyskanego i odnowionego ze starego drewna, w tym źródeł takich jak bocznica i podłogi używane kiedyś w starych fabrykach, domach i stodołach, a nawet z zatopionych łodzi lub kłód odzyskanych z jezior i rzeki. Odzyskane drewno jest często piłowane w proporcjach dopasowanych do podłogi, ponownie strugane i wykończone. Skrobanie ręczne w celu uzyskania autentycznego antycznego wyglądu jest popularną metodą wykończenia tej cenionej podłogi.