Palety – paletom nierówne: jakie wybrać?

Euro palety są czymś więcej, niż tylko tym co widać na pierwszy rzut oka. Firmy, które strategicznie wykorzystują systemy paletowe, mogą obniżyć koszty transportu i promować efektywność łańcucha dostaw.

Palety same w sobie nie są efektowne. Często te „konie robocze” magazynu traktowane są jako pewnik, używane i nadużywane, rzucane i odrzucane.

Jednak palety odgrywają kluczową rolę w przenoszeniu wielu rodzajów towarów. Są one klejem łączącym sprzedawców detalicznych, dystrybutorów, producentów, i dostawców usług transportowych i logistycznych w wielu branżach. Bez palet łańcuch dostaw nie mógłby funkcjonować. I chociaż mogą one stanowić najniższy koszt w cyklu życia produktu, efektywne zarządzanie systemami palet może poprawić efektywność i ekonomię w łańcuchu dostaw producenta.

Typ i jakość palet mają ogromny wpływ na wiele czynników, w tym:

  • czas załadunku i rozładunku
  • bezpieczeństw
  • jakość produktu i koszty

Palety mają kilka kształtów, rozmiarów i materiałów. Wybór jest krytyczny. Właściwy wybór może oznaczać sprawnie działający proces; zły wybór może oznaczać poważny ból głowy i przede wszystkim – straty. Zła paleta może przełożyć się na spowolnienie dystrybucji i dostaw. W najgorszych przypadkach niewłaściwy wybór palet może spowodować utratę produktu i zysków.

W niektórych branżach wybór palet zależy po prostu od produktu końcowego. Na przykład branża spożywcza, farmaceutyczna i elektroniczna często mają określone wymagania dotyczące transportu. W takich przypadkach firmy często decydują się na eksploatację zamkniętych sieci paletowych, łącząc sprzęt spełniający ich specyficzne potrzeby.

Dokonanie inteligentnego wyboru – palety

W przypadku innych firm wybór palet sprowadza się do systemów przechowywania i wyszukiwania, które zatrudnia klient. Niektóre systemy wymagają określonych palet, które nie będą blokować sprzętu magazynowego.

W jeszcze innym przypadku ważą się zalety i wady różnych rodzajów palet, aby określić najlepszy typ dla ich potrzeb. Drewno jest najbardziej tradycyjnym typem palet i pozostaje najbardziej popularne. Wytrzymałe, mocne i dobrze dostosowane do ciężkich ładunków, palety drewniane są również tańsze niż plastikowe lub aluminiowe. Minusem jest to, że wymagają one stosowania środków odurzających i ognioodpornych w przypadku niektórych rodzajów przesyłek lub transportu międzynarodowego.

Plastikowe palety są również łatwe do dostosowania. Dla producentów o wyjątkowych potrzebach możliwość dostosowania palet może oznaczać ogromne oszczędności i wzrost wydajności, dlatego coraz więcej producentów palet produkuje niestandardowe plastikowe palety dla różnych firm.

Wykonują z radością niestandardowe konstrukcje palet według specyfikacji klienta. Przesyłki na paletach niestandardowych są mniej narażone na uszkodzenie, a także pozwalają spedytorom na lepsze wyrównywanie ciężarówki lub przyczepy i pomagają zmaksymalizować przestrzeń magazynową – to się ceni i za to wiele firm jest skłonnych zapłacić spore pieniądze.

Więcej o paletach dowiesz się tutaj: kalpol

[TB]