Organizujemy magazyn: od monitoringu po przechowywanie

Utworzenie magazynu w skuteczny i zorganizowany sposób jest korzystne z wielu powodów. Nie tylko pomaga w kontroli zapasów i zarządzaniu czasem, ale także usprawnia cały proces prowadzenia działalności, od zamawiania i przechowywania, po pakowanie i wysyłkę.

Ale jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie magazynu? Mamy wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania własnej przestrzeni – krok po kroku.

Utwórz plan

Pierwszym krokiem w organizacji magazynu jest stworzenie planu przestrzeni. Pozwala to zobaczyć, gdzie chcesz przechowywać przedmioty, a także wszelkie ograniczenia przestrzeni fizycznej samego budynku które mogą wpłynąć na montaż anten czy innych instalacji niezbędnych do prowadzenia logistyki procesu. Ustalenie planu przed wprowadzeniem go w życie pomaga wyobrazić sobie używany system i być przygotowanym na wszelkie przeszkody, które mogą się pojawić. Ważne jest, aby upewnić się, że system jest łatwy do zrozumienia i wykorzystania przez innych, aby pracownicy mogli być łatwo szkoleni i nie mieli problemów z wprowadzeniem go do działania.

Organizacja

Tworząc plan piętra, chcesz grupować elementy razem. Ułatwia to znajdowanie przedmiotów, a także dzięki temu będzie dużo łatwiej osadzić niezbędny do prawidłowego działania magazynu monitoring. Na przykład magazyn zaopatrzenia kuchni może chcieć stworzyć obszar specyficzny dla naczyń kuchennych i do pieczenia, inny obszar dla małych urządzeń, jeden dla noży i sztućców, a jeszcze inny dla naczyń obiadowych, między innymi tam będzie niezbędny montaż monitoringu.

W ramach tej grupy elementów możesz również zastosować regułę 80-20. W tym miejscu tworzysz przestrzeń w magazynie dla przedmiotów, które stanowią 20% sprzedaży na poziomie 80% twoich zamówień, dzięki czemu łatwiej je wybrać. Może to zająć trochę pracy, ale ten „mini magazyn” w magazynie może radykalnie zwiększyć produktywność. Ważne jest, aby obszar ten był w stanie obsłużyć wysoki poziom ruchu, ponieważ będzie on najbardziej wykorzystywany.

Wybierz meble do przechowywania i regały

Następnie będziesz chciał wybrać regały i rozwiązania niezbędne do przechowywania, które będą odpowiadać Twoim potrzebom. Skup się na jakości i ilości. Chcesz mieć wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Systemy regałów paletowych są preferowanym wyborem, ponieważ są niewiarygodnie trwałe i bezpieczne oraz pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej. Regały magazynowe są wyborem do założenia organizacji magazynu, ale istnieje kilka różnych rodzajów regałów magazynowych do wyboru.

Najlepszy wybór, oczywiście, zależy od charakteru operacji, wielkości i ilości produktów, które przepływają przez placówkę, i innych czynników. Będziesz także chciał rozważyć kontenery wysyłkowe, pojemniki do przechowywania, a nawet lodówki i zamrażarki, jeśli zajmujesz się zapasami wrażliwymi na temperaturę. Po zainstalowaniu i zorganizowaniu regałów w sposób, który promuje bezpieczeństwo i dobry przepływ ruchu, oznacz wszystkie półki i obszary zgodnie z planem.