Oprawy Ex ATEX: Ochrona w Strefach Zagrożenia Wybuchem

Zakłady przemysłowe często mają do czynienia z substancjami, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe. Mogą to być palne gazy, pary cieczy palnych oraz pyły. W takich miejscach kluczowe jest, by każde urządzenie elektryczne było zabezpieczone przed iskrzeniem, wyładowaniami elektrostatycznymi czy przegrzaniem, które mogłoby prowadzić do wybuchu.

Oświetlenie w każdym miejscu zakładu przemysłowego

Hale produkcyjne, magazyny, strefy przeładunkowe, a także przestrzenie socjalne i zewnętrzne zakładu mają wspólny mianownik: oświetlenie. Jest ono niezbędne nie tylko do pracy o każdej porze, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracowników. Dlatego przepisy i normy wymagają posiadania różnych typów oświetlenia: podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego.

Oprawy przeciwwybuchowe Ex ATEX: Niezbędne dla bezpieczeństwa

W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem konieczne jest stosowanie opraw przeciwwybuchowych Ex ATEX. Dlaczego? Ich konstrukcja zapewnia, że lampa nie stanie się źródłem wybuchu czy pożaru, który mógłby zniszczyć cały zakład przemysłowy.

Oprawy te są wykonane z materiałów nieiskrzących, niegromadzących ładunków elektrostatycznych (lub odpowiednio uziemionych) i wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, pyły i wilgoć.

Oprawy przeciwwybuchowe uniwersalnego zastosowania

Oprawy przeciwwybuchowe OptiLine firmy HARDO są wszechstronne w zastosowaniach przemysłowych. Jako oprawy liniowe LED stanowią doskonały zamiennik dla tradycyjnych opraw świetlówkowych, co pozwala na oszczędność energii i redukcję kosztów.

Nadają się zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mogą służyć jako oświetlenie podstawowe oraz awaryjne, czyli że w przypadku awarii zasilania przechodzą na zasilane z wewnętrznego akumulatora lub centralnej baterii.

Szybki i ekonomiczny montaż

Oprawy przeciwwybuchowe Ex są zazwyczaj droższe niż standardowe oprawy przemysłowe, ze względu na konieczność zastosowania licznych zabezpieczeń, aby zapobiec zapłonowi. Jak można zatem obniżyć koszty?

Kluczowa jest konstrukcja lampy, która umożliwia tani i szybki montaż. Obejmuje to rozwiązania pozwalające na przelotowe łączenie opraw bez użycia dodatkowych skrzynek łączeniowych i większej ilości kabli. Natomiast ułożenie elementów wewnętrznych w sposób ułatwiający szybkie podłączenie kabli znacząco przyspiesza proces instalacji. Wszystkie te cechy posiadają oprawy OptiLine.