Oplątwy – pochodzenie i gatunki

Oplątwy są egzotycznymi roślinami w naszych wnętrzach, które nie są jeszcze aż tak popularne, jak storczyki, fikusy czy juki, jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie roślinne dekoracje. Nic w tym dziwnego – efektowna oplątwa naprawdę robi wrażenie, podkreśla charakter wnętrza, a jednocześnie nie jest zbyt problemowa w uprawie.

Oplątwy są roślinami egzotycznymi, które w warunkach naturalnych żyją w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Są to epifity, które do życia nie potrzebują ziemi i znajdujących się w niej składników pokarmowych. Żyją na drzewach, na korze lub konarach, jednak w żadnym razie nie są pasożytami. Ze względu na niezwykłą budowę liści, oplątwa jest w stanie pobierać składniki pokarmowe z powietrza oraz z wody deszczowej. Warto pamiętać, że oplątwa to nie nazwa jednej rośliny, ale całej grupy roślin, w której znajduje się kilkaset różnych gatunków. Niektóre z nich są tak efektowne i piękne, że cieszą się ogromną popularnością w naszych domach i mieszkaniach. Mają różnokolorowe liście, a także kwiaty, które mogą kwitnąć nieprzerwanie nawet przez kilka miesięcy.

Jak dbać o oplątwy?

Podobnie jak każda inna roślina, także oplątwa wymaga pielęgnacji. Jest jednak pod tym względem dużo mniej wymagająca niż wiele innych roślin egzotycznych. Oplątwy nie trzeba utrzymywać w doniczce w ziemi, nie ma więc konieczności jej regularnego przesadzania. Może znajdować się na wielu różnych podłożach – korze, naczyniu z ozdobnymi kamieniami, można też tworzyć z niej dekoracje na ścianach lub dekoracje wiszące. Aby oplątwa dobrze wyglądała i była długowieczna, warto zadbać o to, by znajdowała się w naszym wnętrzu w odpowiednim miejscu – powinno to być pomieszczenie ciepłe, o dosyć dużej wilgotności i nasłonecznieniu. Jednak roślina nie powinna przez cały czas przebywać na pełnym słońcu, latem dobrze ją przestawić z parapetu w miejsce, gdzie choć przez część dnia będzie miała cień. W przeciwnym razie może dochodzić do popalenia liści przez promienie słoneczne.

Regularne spryskiwanie wodą

Choć podobnie jak wiele innych roślin egzotycznych, oplątwa nie wymaga intensywnego podlewania, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy regularnie dbać o jej prawidłowe nawodnienie. Dwa razy w tygodniu roślinę trzeba spryskać wodą ze spryskiwacza. Nie należy jej podlewać, bo i za bardzo nie ma ku temu możliwości, gdy znajduje się na trwałym podłożu lub jest zawieszona jako dekoracja. Roślina ma charakterystyczne, nieco rurkowate listki, które gromadzą wodę i dbają o regularne nawadnianie wszystkich partii. Raz w miesiącu należy dodać do spryskiwacza nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących – dzięki temu oplątwa będzie miała zapewnione wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Warto dbać, by nie była zbyt wilgotna, gdyż wtedy jej liście mogą zacząć gnic i tracić swój efektowny wygląd.