Opiekunka seniorów – zawód z perspektywami

arms-care-check-905874

[Artykuł sponsorowany]

Osoby starsze, chore i niesamodzielne potrzebują codziennej opieki. Pomoc w podstawowych czynnościach, związanych z obsługą gospodarstwa domowego oraz zaspokojeniem potrzeb życiowych, to obowiązki opiekuna seniorów. Osoba wykonująca ten zawód, ma duże szanse na zatrudnienie nie tylko w kraju, ale też za granicą, szczególnie w Niemczech i Anglii. Czym zajmuje się opiekunka osób starszych? Kto może nią zostać? Na co zwracać uwagę szukając zatrudnienia w tym zawodzie?

Opiekun seniorów – jaką pełni funkcję w życiu podopiecznego?

Opiekun osoby starszej to osoba, która stanowi podstawowe wsparcie dla seniora na co dzień. Pomaga podopiecznemu w codziennych czynnościach oraz prowadzi jego dom. Zatem obowiązki opiekunki to – z jednej strony – czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz zapewnienie towarzystwa podopiecznemu, z drugiej natomiast – sprawne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Opiekunka osób starszych – idealna kandydatka

Pracuj jako opiekunka osób starszychOpiekunka seniorów musi być przede wszystkim empatyczna. Osoby, które żywią niechęć do starszych, nie potrafią wczuć się w ich emocje, nie będą w stanie należycie się nimi zaopiekować. Równie ważną cechą kandydatów do tego zawodu jest cierpliwość. Starsze osoby często wolniej reagują, dlatego muszą mieć przy sobie cierpliwą osobę, która zrozumie ich problemy i będzie dla nich wyrozumiała. W tej profesji przyda się również łatwość nawiązywania kontaktów – to bardzo ważne, żeby zbudować z podopiecznym relację opartą na wzajemnym zaufaniu i trosce.

Praca w Anglii lub Niemczech – kto może się o nią ubiegać?

Opiekunem osób starszych w Anglii lub Niemczech może zostać każdy, kto:

  • może poszczycić się podstawową znajomością języka obcego – odpowiednio angielskiego lub niemieckiego – co pozwoli mu na swobodną rozmowę z podopiecznym i wykonywanie obowiązków,
  • ma choćby minimalne doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną,
  • jest empatyczny i dostrzega potrzeby innych,
  • posiada prawo jazdy.

Co ważne, niektóre agencje pracy umożliwiają uczestnictwo w kursach językowych, dzięki którym opiekunowie mogą podwyższyć swoje kompetencje językowe i stać się jeszcze bardziej atrakcyjnymi kandydatami do pracy.