Opieka nad osobą starszą – co warto wiedzieć?

Nasze społeczeństwo regularnie się starzeje, coraz więcej osób w podeszłym wieku wymaga sprawnej i profesjonalnej opieki. Niektóre rodziny decydują się na zajmowanie się seniorami na własną rękę, inne natomiast stawiają na specjalistyczną, także całodobową opiekę nad osobą starszą.

Opieka nad osobą starszą jest bardzo wymagająca, o czym doskonale zdążył się przekonać każdy, kto zajmował się jakąś chorą osobą w rodzinie choćby przez krótki czas. Jeśli ktoś chce samodzielnie opiekować się osobą starszą, powinien dobrze się do tego przygotować. Konieczny bywa specjalistyczny sprzęt, sporo udogodnień, które należy zamontować w mieszkaniu, aby senior mógł się bezpiecznie i bezproblemowo poruszać, jeśli jeszcze jest chodzący. Niektóre osoby nie wymagają całodobowej opieki, można więc przychodzić do nich tylko na kilka godzin bądź też łączyć opiekę z pracą zawodową. Zdarza się jednak i tak, że senior wymaga całodobowej, specjalistycznej opieki. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie dobrego domu spokojnej starości czy domu opieki, gdyż opieka w domu nad seniorem może być praktycznie niemożliwa.

Opiekunki doskonale znają potrzeby osób starszych

Opiekunki osób starszych, zatrudnione w domach opieki, a także pracujące prywatnie na zlecenie rodzin pacjentów, to osoby wysoko wykwalifikowane, które mają odpowiednie przygotowanie zawodowe, doświadczenie, a także konkretne cechy charakteru. Opieka nad osobą starszą wymaga bowiem pewnych cech osobowości – cierpliwości, komunikatywności, otwartości, wewnętrznego spokoju, odporności na stres, umiejętności bezproblemowej pracy pod presją czasu, a także w godzinach nocnych. Nie wszystkie osoby, które myślą o zawodzie opiekunki, poradzą sobie w tej pracy tak samo dobrze. Opiekunki osób starszych świadczą szereg różnych usług – od codziennej pielęgnacji, przez podawanie leków, poprzez towarzyszenie na spacerach czy w załatwianiu codziennych spraw. Dla osób starszych bardzo ważne jest również samo towarzystwo, że mają z kim porozmawiać i nie czują się tak bardzo samotne.

Praca opiekunek za granicą

Choć praca opiekunki jest bardzo potrzebna i wymagająca, nie jest w naszym kraju zbyt opłacalna. Opiekunki zatrudnione w domach opieki, zwłaszcza tych państwowych, nie mogą liczyć na wysokie stawki czy zarobki adekwatne do rodzaju wykonywanej pracy. Nic więc dziwnego, że bardzo często decydują się na wyjazd za granicę. Bardzo popularne i poszukiwane są polskie opiekunki między innymi w Niemczech. Mogą tam liczyć na satysfakcjonujące zarobki oraz dobre warunki pracy. W poszukiwaniu zatrudnienia za granicą dobrze jest korzystać z usług sprawdzonych agencji dla opiekunek, które mają doświadczenie, rozbudowaną bazę klientów i są w stanie zaoferować zatrudnienie, które pod każdym względem będzie opiekunce odpowiadało. Na https://www.aterima-med.pl/ można znaleźć dobrą, solidną agencję dla opiekunek, która cieszy się pozytywnymi opiniami i warto skorzystać z jej usług. Dzięki agencji opiekunka nie musi na własną rękę załatwiać formalności, może po prostu skupić się na przygotowaniach do wyjazdu.