Ukryte koszty w ofertach leasingowych – o co warto pytać zanim podpiszemy umowę?

Leasing samochodów jest jedną z najpopularniejszych form finansowania aut przez większe i mniejsze firmy. Można sobie bowiem wrzucić go w koszty prowadzonej działalności, a w razie potrzeby nawet kupić auta po niższych cenach, gdy umowa leasingowa się zakończy. Trzeba jednak pamiętać, by bardzo uważnie wybierać firmy oferujące leasing dla firm. Dzięki temu bowiem można mieć pewność, że umowa będzie jasna, przejrzysta i korzystna dla nas.

Korzystanie z leasingu nie jest niczym rzadko spotykanym. Wielu właścicieli firm, którzy nie chcą inwestować we własne samochody firmowe, decyduje się na leasing, który znacznie obniża koszty działalności. Form leasingu jest na tyle dużo, że każdy bez problemu może znaleźć auto w abonamencie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli interesuje nas leasing, musimy pamiętać, że trzeba wybierać samochody nowe lub prawie nowe, dzięki temu nie będą one mocno traciły na wartości na etapie użytkowania auta. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy leasingowej z konkretną firmą, warto bardzo uważnie i szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy leasingowej.

Dokładnie czytaj umowę leasingu

Umowy leasingowe bywają dosyć skomplikowane, mało przejrzyste i napisane takim językiem, że laik nie zawsze jest w stanie ocenić, czy podpisuje coś dla siebie korzystnego, czy też gdzieś znajdują się ukryte koszty. Dlatego zawsze warto dać sobie czas na skonsultowanie się w fachowcem, który wnikliwie przyjrzy się umowie. Warto szukać przede wszystkim wszystkich zapisów, które mogą być na naszą niekorzyść. Sprawdzajmy dokładnie między innymi oprocentowanie raty leasingowej. Może być ono stałe lub zmienne w okresie obowiązywania umowy. Przyjrzyjmy się zwłaszcza kwestii oprocentowania zmiennego, aby w czasie użytkowania auta nie być zaskoczonym zmieniającymi się kosztami. Dobrze jest również bardzo uważnie sprawdzić, jak wygląda ubezpieczenie samochodu, za co odpowiada osoba biorąca auto w leasing, a za co firma leasingowa. Dzięki temu również możemy uniknąć wielu spornych kwestii.

Dobrze szukaj odpowiedniej firmy

Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się oferowaniem leasingu samochodów w różnych postaciach. Dlatego też warto dać sobie nieco czasu na porównywanie różnych ofert. Nie decydujmy się na leasing pod wpływem emocji czy pod presją czasu. Im dokładniej poznamy ofertę różnych firm, tym większą możemy mieć pewność, że wybierzemy rozwiązanie, które pod każdym względem będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy również, że leasing nie jest jedyną formą ciekawego finansowania auta. Dostępnych jest również wiele innych opcji, jak choćby abonament na auto czy wynajem długoterminowy. Takie rozwiązania również cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli firm i sa oferowane w wielu opcjach i pakietach do wyboru. Bez względu na to, czy wybierzemy leasing czy inną formę finansowania, możemy mieć natomiast pewność, że będzie to opcja dużo bardziej korzystna niż zakup auta za gotówkę, związany z koniecznością późniejszego finansowania ubezpieczenia, eksploatacji, przeglądów i wszystkich innych kwestii, jakie są związane z posiadaniem auta na własność.