Odzież bhp a bezpieczeństwo w pracy

steelworkers-1029665_1280

Odzież bhp to temat bardzo ważny i niezwykle często poruszany w kontekście prac niebezpiecznych lub związanych z dużym ryzykiem wypadku czy uszkodzenia ciała.

W dzisiejszych czasach, nie można wyobrazić sobie osoby pracującej na budowie lub w kopalni, bez niezbędnych elementów odzieży pracowniczej. Są zawody, w których nie można przystąpić do wykonywania pracy bez niezbędnych elementów ubioru ochronnego.

Odzież bhp nie jest wprowadzana bez powodu, jest to zabezpieczenie przed urazami, który mogą wystąpić podczas pracy. Bardzo często chronią także przed utratą życia – na przykład kamizelki odblaskowe mogą uchronić przed najechaniem przez pojazd, czy kask ochronny chroni przed uderzeniem w głowę różnych przedmiotów spadających z wysokości.

Najczęściej spotykana odzież robocza to kamizelki odblaskowe, kaski ochronne oraz buty robocze. W zależności od branży, często wymagane jest noszenie wszystkich tych elementów. Często dodatkową dochodzą okulary ochronne (np. w stolarniach) czy słuchawki (np. w zakładach produkcyjnych). Każdy z tych elementów musi posiadać atest zgodności z normami i dyrektywami europejskimi odnośnie wymagań BHP.

Dodatkowym aspektem jest wybór odzieży roboczej bardzo dobrej jakości, wykonanych z dobrych gatunkowo materiałów i trwałych. Odzież robocza wykorzystywana jest codziennie, często w trudnych warunkach. Musi więc spełniać wysokie wymagania dotyczące użytkowania takiej odzieży. W dzisiejszych czasach producenci odzieży roboczej oferują wiele wzorów i kolorów, dostosowanych do wymogów danej firmy. Można zmieniać ubrania w zależności od pory roku, w zimie można wybrać ocieplane a w lecie oddychające i przewiewne.

Firmy produkujące odzież roboczą oferują często całe zestawy składające się np. z kurtki lub bluz i spodni. Zestawy te, mogą mieć logo firmy, dla której są szyte, by załoga czuła się jedność i przynależność do firmy, w której pracuje.

Podsumowując, wybór odzieży bhp jest niezbędne przy wykonywaniu prac niebezpiecznych oraz związanych z ryzykiem urazu ciała lub śmierci. Każdy pracodawca powinien wprowadzić odzież ochronną do użytkowania, gdzie jest to wymagane. Każdy pracownik natomiast, bezwzględnie egzekwować obowiązek noszenia takiej odzieży. Jest to bowiem bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracy.