Obsługa klienta na najwyższym poziomie – sprawdź co możesz poprawić w swojej firmie

W prowadzeniu każdej firmy ważnych jest wiele czynników. Aby móc liczyć na doskonałe i długofalowe prosperowanie, właściciel firmy powinien zadbać o wysokie standardy obsługi klienta. Jeśli klienci będą doskonale obsłużeni, jest większa szansa, że wrócą do firmy, aby skorzystać jeszcze raz z jej usług.

Wysoki poziom obsług klienta sprawia, że klienci są o wiele bardziej zadowolenie z produktów lub usług, nawet wtedy, gdy nie są one na najwyższym poziomie. Wynika to przede wszystkim z mechanizmów psychologicznych. Jeśli ktoś traktuje nas dobrze, staramy się w ramach rekompensaty również traktować go dobrze. Każdy właściciel firmy, której działalność polega na bezpośrednim kontakcie z klientami musi więc zadbać o to, by ci byli zawsze zadowoleni z wizyty w oddziale firmy. Jeśli obsługa będzie nieprzyjemna, klienci będą traktowani jako zło konieczne, jest niemal oczywiste, że taka firma nie będzie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Jeden źle potraktowany klient, który będzie miał dostęp do internetu, może odstraszyć kolejnych kilkudziesięciu klientów.

Doskonały wystrój, sympatyczna atmosfera

Firma, która zajmuje się obsługą klientów, powinna mieć odpowiednio wyposażoną i zaaranżowaną przestrzeń do spotkań z klientami. Ważne, aby to były komfortowe i wygodne pomieszczenia, doskonale oświetlone, z wygodnymi meblami. Warto postawić na elegancki, stylowy i funkcjonalny wystrój. Jeśli wnętrze będzie nowoczesne i zachęcające, klienci z pewnością chętnie będą spędzali w nim więcej czasu. Jeśli natomiast firma będzie znajdowała się w przestarzałych i dawno nieremontowanych wnętrzach, trzeba mieć świadomość, że nie będzie to działało na korzyść pod względem wizerunkowym.

Kawa i herbata do wyboru

Jeśli działalność firmy polega na długich rozmowach z klientami, spotkaniach, negocjacjach, wtedy warto zadbać o to, by tych klientów odpowiednio podejmować. Nie wystarczy jedynie wygodne krzesło i dobre oświetlenie. W dobrym tonie powinno być zaproponowanie klientowi kawy, herbaty lub czegoś innego do picia. Zupełnie inaczej prowadzi się bowiem rozmowy biznesowe przy elegancko podanej małej czarnej niż przy pustym stole. Aby oferować klientom kawę i herbatę naprawdę doskonałej jakości, zadbajmy o to, by nie były to produkty marketowe. Lepszym rozwiązaniem będzie sklep z kawami, w którym można znaleźć różne rodzaje doskonałej kawy z całego świata. Wybierając kawę stawiajmy przede wszystkim na smak i aromat, a nie kierujmy się ceną. Doskonałej jakości kawa z pewnością kosztuje sporo więcej niż zwykła kawa marketowa, jednak jest o wiele lepsza praktycznie pod każdym względem. Wydatek taki możemy wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności i potraktować jako inwestycję. Klienci, którzy napiją się doskonałej i aromatycznej kawy, z pewnością chętnie wrócą do firmy przy kolejnej nadarzającej się okazji.