Buty robocze – jeden z najważniejszych elementów stroju roboczego!

Buty to dla nas tak oczywisty element garderoby, że czasem zapominam jak ważne są one podczas wykonywania różnych prac. Wydaje nam się, że zakładając “zwykłe” buty, czyli te w których chodzimy każdego dnia, jesteśmy odpowiednio przygotowani do działania. Jednak buty robocze to coś więcej niż tylko zwyczajne okrycie stóp. Jednak jak ważną pełnią one rolę i dlaczego warto dobrze wybrać obuwie robocze? Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem!  

  1. Buty robocze i ich rodzaje  
  2. Buty robocze męskie – element niezastąpiony podczas pracy! 

Buty robocze i ich rodzaje 

Buty robocze to bardzo istotny element całego ubrania roboczego. Są one określane jako obuwie robocze, obuwie ochronne albo jako buty bhp. Dlaczego? Ponieważ są one wykonane w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą ochronę stóp podczas wykonywania pracy. Jednak ich rola nie polega tylko na tym. Buty robocze bhp mają także zapewnić ogólne bezpieczeństwo pracowników. Jak to rozumieć? Otóż buty robocze wykonywane są z takich materiałów i z wykorzystaniem takich rozwiązań i zabezpieczeń, aby wytrzymały one to czego zwykłe buty nie wytrzymają. Do tego odpowiednio chronią całą stopę a często także kostkę.  

Jakie rodzaje butów roboczych wyróżniamy? Otóż buty robocze bhp dzielą się na 3 podstawowe grupy: 

  • Buty bezpieczne (S) – posiadają podnosek wytrzymujący siłą nacisku równą co najmniej 200 J i są odporne na ścisk z siłą co najmniej 15 kN.
  • Buty ochronne (P) – takie obuwie ochronne, wytrzymują uderzenie z energią mniej więcej 100 J. Buty robocze tego typu ochraniają także przed ściskiem z siłą co najmniej 10 KN.
  • Obuwie zawodowe (O) – to buty robocze, które nie posiadają cech ochronnych obuwia roboczego. Takie buty mogą być stosowane tam, gdzie nie ma niebezpieczeństwa zmiażdżenia stopy.
     

Do tego buty robocze dzieli się też ze względu na warunki w jakich pracuje osoba je nosząca. Tutaj wyróżniamy buty robocze bhp chroniące przed temperaturą, buty antystatyczne, buty chroniące przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi a także buty do pracy, w której zagraża wybuch albo porażenie prądem elektrycznym.    

Buty robocze męskie – element niezastąpiony podczas pracy! 

Buty robocze męskie są – jak już zaznaczyliśmy – wykonywane w specjalny sposób. W większości przypadków zbudowane są tak, że posiadają metalowy nosek chroniący palce od góry, ale także metalową wkładkę antyprzebiciową, która chroni stopę od dołu. W ogóle buty robocze męskie charakteryzują się także specjalną podeszwą. Jest ona odporna na wysokie temperatury, chemikalia, ale także jest antypoślizgowa. Ta ostatnia cechą jest szczególnie ważna na pracach wysokościowych, ale także wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się na plamie oleju czy innych substancjach.