Na co zwracają uwagę rekruterzy?

Jeżeli właśnie szukasz pracy, starasz się zrobić wszystko, co może przybliżyć Cię do jej zdobycia. Jednak wiesz, co szczególnie przykuwa uwagę rekruterów? Czasami drobiazgi mogą pomóc wzbudzić pozytywne zainteresowanie z ich strony. Zdradzamy, na co zwracają uwagę specjaliści od HR.

Wygląd i treść CV

Pierwszym etapem poszukiwania pracy jest wysłanie CV, np. za pośrednictwem portalu Pracuj.pl. Życiorys zawodowy powinien być zwięzły i treściwy. Równie istotne jest odpowiednie rozplanowanie tekstu i dbałość o estetyczny wygląd graficzny. Zadbaj, by czcionka była czytelna i odpowiednio duża, wyróżnij treści, które chciałbyś podkreślić. Takie zabiegi ułatwią rekruterowi wstępną analizę CV i z pewnością pomyśli o Tobie życzliwie.

Pierwsze wrażenie

To, co pomyśli o Tobie rekruter w ciągu pierwszych sekund spotkania, nierzadko rzutuje na jego decyzję odnośnie Twojej kandydatury. Zadbaj o schludny, biznesowy strój. Ważna jest Twoja postawa, ton głosu i sposób powitania. Jeśli wejdziesz z uśmiechem i pewnym krokiem do pokoju, w którym odbywa się rekrutacja, wywołasz korzystne wrażenie. Spokojny ton głosu i pewny, lecz niezbyt mocny uścisk dłoni dodatkowo ugruntują Twój profesjonalny wizerunek w świadomości rekrutera.

Zachowanie podczas rozmowy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, osoby prowadzące zwracają uwagę przede wszystkim na merytorykę Twoich wypowiedzi. Staraj się odpowiadać na zadawane pytania rzeczowo i spokojnie. Jednak oprócz treści rozmowy, rekruterzy rejestrują także towarzyszące jej zachowania. Staraj się siedzieć w pozycji wyprostowanej i pewnej, jednak nie powinna być zbyt sztywna i posągowa. Powstrzymaj nerwowe ruchy nóg. Nie baw się długopisem ani innymi znajdującymi się na blacie drobiazgami. Wprawdzie trudno opanować stres i towarzyszące mu zachowania, jednak pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś sprawiać wrażenie osoby, która potrafi radzić sobie z emocjami i napięciem. Rekruterzy na podstawie Twojego zachowania potrafią to ocenić.