Myślisz o zakupie kart paliwowych dla firmy? Oto 5 korzyści takiego rozwiązania

fuel-1596622_1280
Z kart paliwowych korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Możliwość kontrolowania wydatków oraz niższe koszty – to zaledwie kilka zalet takiego rozwiązania. Poznaj wszystkie i przekonaj się, że to opcja korzystna także dla twojej firmy.

Można je znaleźć np. w ofercie firm leasingowych – pozwalają one m.in. na bezgotówkowy zakup paliwa oraz innych skorzystanie z innych usług dostępnych na stacji benzynowej. Atrakcyjne warunki sprawiają, że ich posiadaczami  staje się coraz większe grono przedsiębiorców.

1. Możliwość kontrolowania wydatków na paliwo

Zarządzanie potężną flotą pojazdów sprawia, że trudno zapanować nad wszystkimi wydatkami związanymi z zakupem paliwa. Często zdarza się więc tak, że pracownicy korzystający z samochodów firmowych nadużywają pojazdów – jeżdżąc nimi w celach prywatnych, co naraża przedsiębiorstwo na spore koszty.

Karty paliwowe to rozwiązanie pozwalające wyeliminować ten proceder. Zakup paliwa na stacji benzynowej oznacza konieczność podawania stanu licznika przy każdej transakcji, dzięki czemu łatwo zweryfikować jak często pracownik tankuje firmowy pojazd. Jeśli robi to nagminnie, co jest nieadekwatne do jego służbowych tras, istnieje duże prawdopodobieństwo nadużywania samochodu do celów prywatnych.

2. Łatwiejsza administracja

Karty zapewniają dużą oszczędność czasu, ułatwiając przy tym prace administracyjne. Wszystkie wydatki z danego miesiąca trafiają na jedną zbiorczą fakturę, dzięki czemu nie trzeba z osobna księgować każdego z wielu dokumentów. Wyeliminowane zostają także sytuacje związane z omyłkowym pominięciem faktury – jeśli dostarczane są przez kilku kierowców jednocześnie i dotyczą różnych kosztów dotyczących korzystania z innych usług na stacji benzynowej (np. myjni).

3. Sprawniejsze rozliczanie z pracownikiem

Przedsiębiorstwa, które nie posiadają kart paliwowych, muszą rozliczać z pracownikami pobrane zaliczki na podróże służbowe – środki pozwalające na tankowanie pojazdów w godzinach pracy. Zastosowanie tego produktu pozwala wyeliminować ten problem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca tankuje wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność – zaś każda transakcja jest odpowiednio udokumentowana, tj. “zapisywana” jest na karcie.

4. Możliwość korzystania z odroczonego terminu płatności

Karty dają możliwość korzystania z odroczonego terminu płatności – nawet o 40-50 dni. Wszystko dzięki temu, że każda transakcja z danego miesiąca wliczana jest na tę samą fakturę. Tankując więc na początku okresu rozliczeniowego, termin uregulowania należności zostaje odroczony w czasie, np. jeśli faktura wystawiana jest z 21-dniowym terminem płatności. Pozwala to na zachowanie płynności finansowej.

5. Możliwość uzyskania dodatkowych rabatów

Karty paliwowe dają także dostęp do atrakcyjnych zniżek – nie tylko na paliwo, ale również rabatów zakupowych. Dzięki temu przedsiębiorca może sporo zaoszczędzić – szczególnie, jeśli flota pojazdów jest rozbudowana.

Jest to korzystne rozwiązanie, które powinna rozważyć każda firma korzystająca z samochodów – bez względu na zasobność floty. Warto zweryfikować opłacalność uzyskania takich kart, by zapewnić lepszą płynność finansową, oszczędzić czas i monitorować wydatki.